{"vars":{{"pageTitle":"Columbus Energy inwestuje w projekty instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej 96,4 MW","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["columbus-energy","elektrownia-sloneczna","farmy-fotowoltaiczne","fotowoltaika","mikroinstalacje"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"8 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":157569}} }
300Gospodarka.pl

Columbus Energy inwestuje w projekty instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej 96,4 MW

Columbus Energy wspólnie z inną spółką będzie rozwijać projekty instalacji fotowoltaicznych, których łączna moc w dniu zawarcia umowy ma wynosić 96,4 MW. Jest w tym projekt o mocy 90,8 MW, a więc może być to jedna z największych takich inwestycji w Polsce.

O podpisaniu umowy dotyczącej współpracy z deweloperem poinformowała w tym tygodniu spółka. Obecnie projekty instalacji fotowoltaicznych, których dotyczy umowa, są na wczesnym etapie, tj. procedur poprzedzających uzyskanie warunków przyłączenia.

Spółka Columbus Energy jest jedną z najważniejszych firm na rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Jest notowana na rynku New Connect.

Umowa o współpracy ma obowiązywać przez okres 4 lat od jej zawarcia. Każdy projekt realizowany będzie w ramach osobnej spółki celowej.

Na podstawie umowy Columbus ma swobodne prawo do oceny projektów przygotowywanych do realizacji przez partnera i decydowania o ich nabyciu lub odmowie nabycia” – podała spółka.

W pierwszym etapie realizowania projektów (do momentu uzyskania pożyczki) Columbus będzie miał prawo pierwokupu spółek celowych realizujących projekty. Od momentu udzielenia pożyczki do uzyskania pozwolenia na budowę, Columbus będzie mieć też wyłączność nabycia poszczególnych projektów realizowanych przez partnera.

Zgodnie z umową, partner na własny koszt będzie dokładać wszelkich starań i wykonywać wszystkie czynności konieczne do realizacji danego projektu. To potrwa aż do momentu uzyskania przez spółkę celową pozwolenia na budowę.

Kiedy spółka dostanie ostateczne i prawomocne pozwolenie, deweloper, będący partnerem inwestycji musi powiadomić spółkę Columbus. Wtedy firma fotowoltaiczna ma 30 dni na przyjęcie oferty lub ofert sprzedaży wszystkich udziałów w danej spółce celowej.


Przeczytaj także: Bezpieczna fotowoltaika


Decyzję zakupu danego projektu poprzedzą badania due diligence. Jeśli Columbus zgłosi chęć nabycia danego projektu, udzieli spółce pożyczki. Jej wysokość zależy od kwoty wymaganej do opłacenia zaliczki na opłatę przyłączeniową ustaloną dla danego projektu.

Fotowoltaika to nie tylko panele na dachu. Czy plany Ministerstwa Klimatu faktycznie uderzą w branżę energetyki słonecznej?