{"vars":{{"pageTitle":"Dane to potwierdzają. Lipiec był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","fale-upalow","globalne-ocieplenie","klimat","lipiec","main","najnowsze","pogoda","rekordy-temperatury"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"8 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":600398}} }
300Gospodarka.pl

Dane to potwierdzają. Lipiec był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów

To już potwierdzone – lipiec był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów. Temperatura w ubiegłym miesiącu przekroczyła próg 1,5 stopnia ocieplenia wobec ery przedprzemysłowej.

Dane zebrane przez z Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) i przeanalizowane przez Copernicus Climate Change Service (C3S) potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia. Lipiec 2023 roku był najgorętszym miesiącem w historii.

Średnia globalna temperatura powietrza mierzona na wysokości 2 metrów na ziemią sięgała w lipcu 16,95 stopnia Celsjusza. To o 0,72°C więcej niż średnia dla lipca w latach 1991-2020. A także o 0,33°C więcej niż w poprzednim najcieplejszym miesiącu – lipcu 2019 roku.

Ciepłe morza i topniejący lód

Temperatura powietrza to nie wszystko. Rekordy padły także, jeśli chodzi o morza. W lipcu średnie globalne temperatury powierzchni morza były o 0,51°C wyższe od średniej z lat 1991-2020. Natomiast temperatura północnego Atlantyku była w lipcu na poziomie 1,05°C powyżej średniej.

Zasięg lodu morskiego na Antarktydzie był najniższy od czasu rozpoczęcia obserwacji satelitarnych. Miesięczna wartość w lipcu była 15 proc. poniżej średniej.


Czytaj też: Chcesz walczyć o klimat? Odstaw schabowego. Zmiana diety to też troska o środowisko


Jednocześnie lipiec 2023 r. był bardziej wilgotny niż przeciętnie w większości północnej Europy oraz w regionie od Morza Czarnego i Ukrainy po północno-zachodnią Rosję. W basenie Morza Śródziemnego panowały warunki bardziej suche niż przeciętne. Największe anomalie odnotowano we Włoszech i południowo-wschodniej Europie, podano także.

Poza Europą lipiec 2023 r. był bardziej wilgotny niż przeciętnie w północno-wschodniej Ameryce Północnej, Afganistanie, Pakistanie, północno-wschodnich Chinach, północnej i wschodniej Australii oraz Chile. Bardziej sucho niż przeciętnie było w Meksyku i południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, środkowej i południowo-wschodniej Azji, południowo-zachodniej Australii oraz części południowej Brazylii i Paragwaju.

Przekroczony próg 1,5°C

Byliśmy w lipcu świadkami, jak globalne temperatury powietrza i globalne temperatury powierzchni oceanów ustanawiają nowe rekordy wszech czasów. Rekordy te mają tragiczne konsekwencje zarówno dla ludzi, jak i planety narażonej na coraz częstsze i bardziej intensywne ekstremalne zjawiska pogodowe – komentuje wicedyrektorka C3S Samantha Burgess, cytowana w komunikacie.

Rok 2023 jest obecnie trzecim najcieplejszym rokiem w historii, z temperaturą o 0,43°C wyższą od średniej z ostatnich lat. Średnia globalna temperatura w lipcu przekroczyła o 1,5°C poziom sprzed epoki przemysłowej.


300Klimat od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz cotygodniowy newsletter.


Nawet jeśli jest to tylko tymczasowe, pokazuje to pilną potrzebę podjęcia ambitnych wysiłków na rzecz ograniczenia globalnych emisji gazów cieplarnianych, które są głównym motorem tych rekordów – dodaje Samantha Burgess.

Jak będzie w całym roku?

Średnia globalna temperatura dla okresu styczeń-lipiec 2023 jest trzecią najwyższą w historii. Jest wyższa o 0,43°C w stosunku do średniej lat 1991-2020. W 2016 roku było o 0,49°C cieplej od tej średniej, a w 2020 roku – o 0,48°C.

Oczekuje się, że różnica między 2023 r. a 2016 r. zmniejszy się w nadchodzących miesiącach, ponieważ ostatnie miesiące 2016 r. były stosunkowo chłodne. Tymczasem El Niño prawdopodobnie sprawi, że pozostała część 2023 r. będzie stosunkowo ciepła, przewiduje C3S.

Polecamy też: