{"vars":{{"pageTitle":"Drzewa to naturalne klimatyzatory. Ich wycinka podnosi temperaturę powietrza","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","amazonia","klimat","lasy","lasy-deszczowe","main","najnowsze","ocieplenie-klimatu","wycinka-lasow","wylesianie"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"2 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":618374}} }
300Gospodarka.pl

Drzewa to naturalne klimatyzatory. Ich wycinka podnosi temperaturę powietrza

Im większa wycinka lasów, tym bardziej podnosi się temperatura w promieniu 100 km, gdzie prowadzone jest wylesianie. Badania przeprowadzone w brazylijskiej Amazonii ujawniają, że drzewa to naturalne klimatyzatory.  Konsekwencje wylesiania to zabójstwo dla klimatu.

Badania pokazują istotną rolę, jaką lasy odgrywają w tworzeniu chłodniejszego powietrza i zwiększonych opadów deszczu na okolicznych obszarach. Ta nowo odkryta wiedza podważa założenia wielu osób, zwłaszcza rolników w stanach Amazonii, którzy wierzyli, że wycięcie większej ilości ziemi przyniesie im korzyści finansowe.

Chłodzące działanie drzew

Badanie, opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences, wskazuje, że wylesianie ma znaczący wpływ na regionalne temperatury, sięgające nawet 100 km od wyciętych obszarów. Badania pokazują, że im więcej lasów jest wycinanych, tym bardziej wzrasta temperatura.

Stwierdzono, że przeciętne drzewo ma efekt chłodzenia równoważny 2-3 potężnym klimatyzatorom, działającym w sposób ciągły. Efekt ten występuje w procesie znanym jako ewapotranspiracja, podobnym do tego, w jaki sposób ludzie pocą się, aby obniżyć temperaturę ciała.

Znaczenie tych badań jest istotne, zwłaszcza dla regionów, gdzie uprawy już cierpią z powodu suszy i ekstremalnych upałów. Jeśli wylesianie będzie postępować w obecnym tempie, do 2050 r. to rolnicze serce kraju może doświadczyć wzrostu temperatury o ponad pół stopnia Celsjusza. Taki wzrost temperatury zwiększyłby już istniejące wyzwania.


Czytaj także: Wylesianie Amazonii wreszcie zaczęło maleć. Ale punkt krytyczny jest bliski


Wyniki badań powinny być potraktowane jako droga do zrównoważonego zarządzania lasami. Ograniczając wylesianie, regiony mają możliwość uniknięcia znacznej ilości regionalnego ocieplenia.

Wcześniejsze badania wykazały, że wycinka lasów może zmniejszyć opady deszczu w odległości do 200 kilometrów. Ostatnie badania – że Amazonia jest ściśle powiązana z południowoamerykańskim monsunem. Kontynuacja wylesiania może doprowadzić do 30-proc. redukcji opadów w regionie, co będzie miało tragiczne konsekwencje dla produkcji żywności i lokalnych społeczności – wynika z raportu.

Czytaj także: