{"vars":{{"pageTitle":"EBI udzielił 66 mln euro kredytu na rozwój lądowych farm wiatrowych w Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["edpr","energetyka-energia-odnawialna","europejski-bank-inwestycyjny","farma-wiatrowa","polska","transformacja-energetyczna","wiatr"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"18 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":248676}} }
300Gospodarka.pl

EBI udzielił 66 mln euro kredytu na rozwój lądowych farm wiatrowych w Polsce

Około 66 mln euro, czyli 304 mln zł – to kwota największej inwestycji Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w lądowe farmy wiatrowe w Polsce. Kredyt otrzymała firma EDP Renewables (EDPR) na budowę sześciu lądowych farm wiatrowych w Polsce.

Sześć lądowych farm wiatrowych będzie rozmieszczonych głównie na północy kraju (farmy wiatrowe Kozłowo, Krasin, Lichnowy, Chojnice i Piątkowo). Jedna będzie na południu (farma wiatrowa Bogoria).

Europejski Bank Inwestycyjny podpisał finansowanie z sześcioma spółkami celowymi należącymi do EDP Renewables (EDPR) w celu wsparcia budowy i eksploatacji sześciu średniej wielkości lądowych farm wiatrowych w Polsce. Ich łączna moc zainstalowana to 150 MW.

Fundusze z EBI pokryją blisko 50 proc. wartości całkowitego długu, zaciąganego na inwestycję – pozostałą kwotę zapewnią wspólnie Banco Santander i Caixabank Polska.

Projekt jest pierwszym w Polsce, który korzysta z zielonego kredytu EBI. Jego cechy są w pełni zgodne z wymogami określonymi w programie obligacji Banku na rzecz świadomości klimatycznej.

Zielony kredyt EBI

Farmy wiatrowe otrzymały indywidualne wsparcie w ramach tzw. kontraktów różnicowych (CfD) na okres 15 lat, przyznanych w aukcjach organizowanych w 2018 i 2019 roku. System CfD jest głównym mechanizmem wspierania niskoemisyjnej produkcji energii elektrycznej w Polsce.

Wdrożenie systemu CfD w tym projekcie stanowi silny argument za finansowaniem go przez EBI, wskazuje Bank. Oznacza bowiem, że inwestycja jest zgodna z celami Banku w zakresie działań na rzecz klimatu.

– Transformacja energetyczna to jedno z głównych zadań na przyszłość. Europejski Bank Inwestycyjny, będący Bankiem Klimatu UE, z przyjemnością współfinansuje projekt farm wiatrowych EDPR. Głęboko wierzymy, że, inwestując w dywersyfikację sektora energetycznego w Polsce, wspieramy działania na rzecz ograniczenia zmian klimatu i poprawiamy jakość życia społeczeństwa – powiedziała wiceprezes EBI, prof. Teresa Czerwińska.

Inwestorzy

EDP ​​Renewables (Euronext: EDPR), firma, która zrealizuje inwestycję, działa w sektorze energii odnawialnej. Jest czwartym, co do wielkości, producentem energii odnawialnej na świecie. Firma EDPR jest obecna na 26 rynkach międzynarodowych w Europie, Ameryce Łacińskiej, Ameryce Północnej i Azji.

Z kolei Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej należącą do jej państw członkowskich. Udostępnia długoterminowe finansowanie dla kluczowych inwestycji przyczyniających się do realizacji celów polityki UE. W 2020 roku Grupa EBI zapewniła finansowanie projektów w Polsce w wysokości 5,2 mld euro.

Polska wydała bilion zł na paliwa kopalne w 20 lat. Wzbogaciła się na tym głównie Rosja