{"vars":{{"pageTitle":"ExxonMobil dąży do "rozwadniania" polityki klimatycznej USA - nagrano pracownika naftowego giganta","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["exxonmobil","joe-biden","klimat","polityka-klimatyczna","przemysl-naftowy","usa","wydobycie-ropy-naftowej","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"2 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":156206}} }
300Gospodarka.pl

ExxonMobil dąży do „rozwadniania” polityki klimatycznej USA – nagrano pracownika naftowego giganta

Nagranie starszego lobbysty ExxonMobil, Keitha McCoya, który przyznaje, w jaki sposób gigant naftowy wykorzystuje swoją władzę i wpływy, aby rozwadniać amerykańskie prawo klimatyczne, ujrzało światło dzienne dzięki dziennikarskiej akcji Unearthed, platformy śledczej Greenpeace UK.

Keith McCoy jest starszym lobbystą ExxonMobil na Kapitolu i przez ostatnie osiem lat reprezentował firmę w jej kontaktach z Kongresem USA.

Dziennikarze platformy Unearthed Greenpeace UK udawali łowców głów, którzy chcą zatrudnić lobbystę z Waszyngtonu dla ważnego klienta. McCoy zgodził się na rozmowę z nimi na platformie Zoom.

“Nagrania ujawniają tajne, zakulisowe działania lobbystów na rzecz firmy, która publicznie twierdzi, że wspiera działania na rzecz zmiany klimatu, jednocześnie walcząc z próbami legislacyjnymi, mającymi na celu zaradzenie kryzysowi klimatycznemu”relacjonuje sprawę Channel 4 News.

Poniżej główne informacje z pierwszych materiałów udostępnionych w mediach.

Co wynika z zebranych materiałów?

Z tajnych nagrań przekazanych Channel 4 News wynika między innymi, że firma ExxonMobil:

  1. Potajemnie walczyła z działaniami legislacyjnymi w zakresie zmian klimatu za pomocą organizacji zewnętrznych.
  2. Namawiała kluczowych senatorów USA, aby usunęli i / lub zmniejszyli środki dotyczące zmiany klimatu z ustaw prezydenta Bidena, które miały na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Podczas wirtualnego spotkania 7 maja, dziennikarze pytali także Keitha McCoya o kwestie dotyczące obecnego i wcześniejszego lobbingu ExxonMobil w kwestiach środowiskowych.


Czytaj też: PKN Orlen podpisał umowę z Exxon Mobil na dostawę ropy naftowej. W ciągu roku do polskiego koncernu trafi milion ton surowca


McCoy powiedział, że w przeszłości ExxonMobil agresywnie walczył z wiedzą naukową dotyczącą zmian klimatu, żeby zmaksymalizować zysk i zwrot dla akcjonariuszy. Powiedział też, że ExxonMobil dołączył do tzw. „grup cieni”, które zaprzeczały zmianom klimatu.

„Czy agresywnie walczyliśmy z niektórymi faktami naukowymi? Tak. Czy ukryliśmy naszą wiedzę? Absolutnie nie. Czy dołączyliśmy do niektórych z grup cieni, aby przeciwdziałać niektórym początkowym wysiłkom? Tak, to prawda. Ale nie ma w tym nic nielegalnego” – powiedział.

Lobbowanie u władzy

McCoy wymienił także 11 senatorów, o których mówi, że są „kluczowi” dla ExxonMobil. Powiedział, że z niektórymi z nich pozostaje w stałym kontakcie. Channel 4 News ustalił też, na podstawie danych Federalnej Komisji Wyborczej (FEC), że niemal wszyscy z tych senatorów otrzymali wsparcie finansowe od ExxonMobil. Firma podkreśla jednak: ​​”nasze działania lobbingowe są w pełni zgodne ze wszystkimi przepisami i są publicznie ujawniane co kwartał”.

Keith McCoy w rozmowie powiedział także, że w swojej pracy na rzecz ExxonMobil stara się przekonywać, że programy rządu USA mające na celu wprowadzenie pojazdów elektrycznych są nierealistyczne. Opisał również strategię lobbingu, w której twierdzi, że ExxonMobil wykorzystuje strony trzecie do maskowania swoich interesów przed opinią publiczną i odpowiedzialnością.

„Nie chcemy, żebyśmy to my prowadzili te rozmowy, zwłaszcza na rozprawach sądowych. Dlatego to ​​nasze stowarzyszenia wkraczają i prowadzą rozmowy, odpowiadają na te trudne pytania i są, z braku lepszego słowa, “chłopcem do bicia” dla niektórych członków kongresu” – powiedział.

ExxonMobil lobbował w Kongresie, aby osłabić przepisy klimatyczne zawarte w ustawie prezydenta Bidena o infrastrukturze. Inwestycje, które zapowiadał prezydent, miały przynieść rozwój zaniedbanej infrastruktury transportowej w USA, ale też uwzględniać cele środowiskowe – przyznał również McCoy.

„To zupełnie inna rozmowa, kiedy zaczynasz trzymać się dróg i mostów. I zamiast kwoty o wartości 2 bilionów dolarów jest to kwota o wartości 800 miliardów dolarów” – powiedział.

Zasugerował również, że publiczne poparcie ExxonMobil dla podatku węglowego opiera się na przekonaniu, że jego wprowadzenie nigdy się nie wydarzy, co pozwala firmie deklarować, że go „wpiera”, aby sprawiać wrażenie proekologicznej.

„To jest nie do zrobienia. Nikt nie zaproponuje podatku dla wszystkich Amerykanów. A moja cyniczna strona podpowiada mi, że w sumie wszyscy to wiemy. Ale to daje nam przewagę w rozmowie. Możemy zapytać: za czym jest ExxonMobil? Cóż, jesteśmy za podatkiem węglowym” – powiedział McCoy o podatku.

„Podatek węglowy się nie pojawi. Zawsze to powtarzałem, a od dwudziestu lat zajmuję się kwestiami związanymi ze zmianami klimatu. Dużo się wokół tego mówi, a najważniejsze jest to, że potrzeba będzie politycznej odwagi, politycznej woli, aby coś zrobić. A to po prostu nie istnieje w polityce. Po prostu nie” – dodał.

Co na to ExxonMobil?

Rzecznik ExxonMobil powiedział Channel 4 News: „Greenpeace przeprowadził kilkudziesięcioletnią kampanię przeciwko naszej firmie i branży, która obejmowała fałszywe roszczenia i bezprawne działania w naszych zakładach, a także w innych firmach na całym świecie”.

Dodał, że działania lobbingowe firmy zmierzają do ochrony amerykańskich firm przed szkodliwymi dla nich obciążeniami podatkowymi. Powiedział też, że współpraca firmy z think tankami jest przejrzysta, a lobbing, który stosuje legalny.

„Wyraźnie popieraliśmy efektywne, ogólnogospodarcze ceny emisji dwutlenku węgla jako najlepszy sposób na osiągnięcie celów Porozumienia Paryskiego. Chociaż nie ma szerokiego poparcia dla podatku, aktywnie i publicznie omawiamy inne opcje, w tym paliwa niskoemisyjne i inne podejścia sektorowe, które nakładałyby jednolite, przewidywalne koszty emisji dwutlenku węgla” – powiedziała firma.

„Od dziesięcioleci wspieramy naukę o klimacie. Greenpeace i inni wypaczyli nasze stanowisko w sprawie klimatu i nasze poparcie dla skutecznych rozwiązań politycznych” – powiedział także ExxonMobil.

Wczoraj światło dzienne ujrzały kolejne materiały na temat ExxonMobil zebrane przez Unearthed.

Kryzys klimatyczny: jest gorzej, niż myśleliśmy? To wstępne wnioski z raportu IPCC, którego projekt wyciekł do mediów