{"vars":{{"pageTitle":"To drugi taki wyrok w historii: sąd nakazał rządowi Irlandii zwiększyć ambicje klimatyczne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["emisje-gazow-cieplarnianych","irlandia","kryzys-klimatyczny","main","neutralnosc-klimatyczna","rzad","sad-najwyzszy","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"31 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":59446}} }
300Gospodarka.pl

To drugi taki wyrok w historii: sąd nakazał rządowi Irlandii zwiększyć ambicje klimatyczne

Sąd Najwyższy Irlandii nakazał rządowi, by podjął bardziej zdecydowane kroki na rzecz osiągnięcia przez Irlandię neutralności klimatycznej. To orzeczenie – znane jako “irlandzka sprawa klimatyczna” – jest dopiero drugim takim przypadkiem na świecie.

Sprawa została wniesiona przez organizację Friends of the Irish Environment w imieniu obywateli Irlandii. Organizacja zarzuciła rządowi brak działania w obliczu zmian klimatu.

Irlandia do 2050 roku powinna zmniejszyć swoje emisje gazów cieplarnianych o 80 proc. wobec roku 1990. Jednak według organizacji, rządowe plany nie były w stanie zrealizować ani krótkofalowych ani dalekosiężnych planów redukcji emisji dla Irlandii – wynika z informacji portalu Climate Home News.

Irlandzki Sąd Najwyższy rozpoznał sprawę w składzie siedmiu sędziów, zarezerwowanym dla spraw szczególnie istotnych lub skomplikowanych. Wyrok ogłoszono na posiedzeniu online.

Sąd orzekł, że plan klimatyczny (National Mitigation Plan 2017-2022) narusza prawa konstytucyjne. Pośród zarzutów znalazło się stwierdzenie, że jest zbyt ogólnikowy i jako taki niezgodny z obowiązującą w Irlandii ustawą.

Irlandia zajmuje obecnie czwarte miejsce pod względem wysokości emisji gazów cieplarnianych na mieszkańca. Ponadto, jej bilans emisji w 2018 roku był niezwykle odległy od rządowych planów.

Jak informował wtedy The Irish Times, kraj przekroczył planowane emisje o 5-6 proc. To równowartość 5 milionów ton. W dodatku już wtedy wysokość emisji była przekraczana w stosunku do planów kolejny rok z rzędu.


Czytaj również: Bezprecedensowa skarga: francuski Total pozwany za bezczynność w sprawie zmian klimatu


Teraz wyrokiem sądu rząd musi stworzyć nowy, bardziej ambitny i konkretny plan. Musi on pozostać zgodny z postanowieniami porozumienia paryskiego.

To druga tego rodzaju sprawa po niderlandzkiej sprawie Fundacji Urgenda. Miała ona miejsce w grudniu 2019 roku. Wtedy holenderski sąd zobligował rząd Królestwa Niderlandów do zrewidowania krajowej polityki klimatycznej.

Thessa Khan, prawniczka z Fundacji Urgenda, powiedziała Climate Home News, że orzeczenie to ma wagę “absolutnie historyczną”.

“Orzeczenie to stanowi precedens prawny istotny dla innych krajów o wysokiej emisji. Również one mogą być prawnie zobowiązane przez swoje sądy do podjęcia działań w sprawie zmian klimatu” – informuje w informacji na temat tego zdarzenia Global Strategic Communications Council.

Artykuł powstał w ramach Tygodnika Klimatycznego 300KLIMAT. Na nasz nowy cotygodniowy newsletter, któremu partneruje IMPACT, możesz zapisać się tutaj.

Szwecja zamknęła ostatnią elektrownię węglową 2 lata przed planowanym terminem