{"vars":{{"pageTitle":"KHNP potwierdza harmonogram budowy elektrowni jądrowej. "Cel dość ambitny, ale osiągalny"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["elektrownia-atomowa","elektrownia-jadrowa","energetyka","energetyka-jadrowa","khnp","najnowsze","pge","ze-pak"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"18 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":661521}} }
300Gospodarka.pl

KHNP potwierdza harmonogram budowy elektrowni jądrowej. „Cel dość ambitny, ale osiągalny”

Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) zakłada, że pod koniec marca podpisze z polskimi partnerami umowę na studium wykonalności elektrowni jądrowej w Pątnowie w Wielkopolsce. Termin uruchomienia pierwszego bloku w 2035 roku firma uważa za osiągalny

Pod koniec października 2022 roku KHNP, Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK podpisały w Seulu list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR1400. W listopadzie 2023 roku PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała dla tego projektu decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Harmonogram realizacji

Uzgadnianie umowy [na studium wykonalności] jest na etapie końcowym. Dzisiaj rozmawialiśmy z przedstawicielami naszych partnerów. Zobowiązaliśmy się realizować ten projekt szybko. W związku z tym oczekujemy, że zawarcie umowy nastąpi pod koniec marca. Umowa będzie realizowana przez rok, a jeśli się wydłuży, to półtora roku – powiedział prezes KHNP Whang Jooho podczas spotkania prasowego.

Jego zdaniem realny jest planowany termin oddania pierwszego z bloków elektrowni w 2035 roku.

– Jest to dość ambitny cel, ale uważamy że jest nadal osiągalny, biorąc pod uwagę postęp w realizacji projektu – powiedział.

Podkreślił, że KHNP realizuje projekty jądrowe w terminie i w ramach założonego budżetu.

Co z finansowaniem?

Zapytany o model finansowania projektu, prezes powiedział, że zostanie on wybrany pod koniec trwania analiz do studium wykonalności. Udział finansowy KHNP może przyjąć formę inwestycji w udziały spółki celowej lub pożyczki.

Potwierdził też, że częścią oferty KHNP była propozycja zbudowania zakładu produkcji paliwa jądrowego w Polsce.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


– Jeżeli chodzi o decyzję, czy paliwo będzie kupowane, czy produkowane na miejscu, to należy ona do firmy która będzie eksploatować elektrownię – zaznaczył.

KHNP otworzyła dziś swoje przedstawicielstwo w Warszawie. Pracują w nim na razie trzy osoby.

– Merytorycznie warszawskie biuro będzie wspierane przez nasz oddział europejski w Paryżu. Planujemy zatrudnienie polskich pracowników do biura warszawskiego, by ułatwić komunikację – dodał Whang Jooho.

Polecamy także: