{"vars":{{"pageTitle":"Koalicja Klimatyczna: Ochrona przed suszą musi uwzględniać walkę z kryzysem klimatycznym","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","live"],"pageAttributes":["gospodarka-wodna","klimat","koalicja-klimatyczna","kryzys-klimatyczny","polska","powodz","srodowisko","susze","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"3 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":57993}} }
300Gospodarka.pl

Koalicja Klimatyczna: Ochrona przed suszą musi uwzględniać walkę z kryzysem klimatycznym

Ekstremalne zjawiska pogodowe występują w Polsce coraz częściej. Przyczynia się do tego pogłębiający się kryzys klimatyczny. Ochrona przed tymi zjawiskami musi więc obejmować walkę ze skutkami zmian klimatu – mówi Koalicja Klimatyczna.

W Polsce przybywa ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak niebezpieczne burze i huraganowe wiatry. Wyraźnie rośnie też liczba dni z opadami nawalnymi, które prowadzą do podtopień i błyskawicznych powodzi. W krótkim czasie na metr kwadratowy potrafi spaść 70, a nawet 100 litrów wody.

Jednocześnie coraz częściej doświadczamy susz powodowanych wydłużającymi się okresami bezopadowymi. Intensywne opady deszczu i powodzie tego problemu nie rozwiązują. Wielkie ilości wody nie wsiąkają w glebę, lecz szybko spływają po jej powierzchni.

Susza i powódź to dwie strony tego samego medalu.

Priorytet: lepsza gospodarka wodna

Zjawiska te są skutkami zmian klimatu, które powodują coraz większe straty gospodarcze, społeczne i zdrowotne. Dlatego Polska musi podjąć bardzo pilne i szerokie działania na rzecz poprawy sytuacji w zakresie gospodarki wodnej.

“Musimy nauczyć się zatrzymywać wodę tam, gdzie spadła – żeby nie uciekała ona szybko do Bałtyku. Pomóc nam w tym może naturalna retencja” – wyjaśnia prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

„Musimy odtwarzać i chronić mokradła, bagna i torfowiska, stawiać na zadrzewienia śródpolne i dbać o siedliska bobrowe. Powinniśmy zatrzymywać wodę w rowach melioracyjnych. Potrzebujemy także racjonalnego planowania przestrzennego, bo brak zabudowy na terenach narażonych na zalania jest najprostszym sposobem ochrony przed podtopieniami i powodzią” – dodaje.

Do dobrych praktyk nie należy z kolei przekształcanie rzek i ich dolin. W wyniku tych działań wzrasta zagrożenie suszą i powodziami, a rzeki tracą zdolność do samooczyszczania.

Zmiany klimatu wpływają na społeczeństwo

Skutki zmian klimatu, o których mowa, dotykają coraz większej części społeczeństwa. Dlatego potrzebne są pilne działania rządu, które ograniczą straty społeczne i gospodarcze związane z podtopieniami i powodziami oraz suszą.

“Bez efektywnych działań na rzecz ochrony klimatu nie będzie możliwa skuteczna ochrona przed klęskami żywiołowymi, ponieważ działania adaptacyjne nie nadążą za zbyt szybko zachodzącymi zmianami. Ich zaniechanie będzie przynosiło coraz poważniejsze straty i dotykało coraz większej grupy Polek i Polaków” – podkreśla Dominik Olędzki, rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej.

W celach edukacyjnych Koalicja Klimatyczna prowadzi kampanię społeczną „Co z tą wodą?”. Apeluje też do Prezesa Rady Ministrów o adekwatne działania, zarówno w zakresie ochrony klimatu, jak i działań adaptacyjnych.

Pod „Apelem o wodę” podpisało się już 40 organizacji pozarządowych, a swój podpis może złożyć także każdy obywatel na stronie www.coztawoda.pl/apel.

Jak susza 2020 w Polsce wpłynęła na rolnictwo? [5 WYKRESÓW]