{"vars":{{"pageTitle":"Lekarze nawołują polskie władze do działań na rzecz klimatu w trosce o zdrowie ludzi","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["choroby-zakazne","heal-polska","kryzys-klimatyczny","lekarze-dla-klimatu","upaly","zmiana-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"20 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":82092}} }
300Gospodarka.pl

Lekarze nawołują polskie władze do działań na rzecz klimatu w trosce o zdrowie ludzi

Przedstawiciele sektora ochrony zdrowia, zrzeszeni w ramach organizacji Lekarze dla Klimatu oraz HEAL Polska, apelują do władz o walkę z kryzysem klimatycznym. Brak skutecznych działań w tym obszarze zagraża zdrowiu Polaków, argumentują.

W poniedziałek 18 stycznia polski oddział europejskiej organizacji non-profit – Health and Environment Alliance HEAL Polska – zajmującej się wpływem środowiska na zdrowie publiczne zwrócił się z w liście do polskich decydentów różnych szczebli o podjęcie pilnych działań proklimatycznych.

“Napisaliśmy do Premiera, Prezydenta, Ministra Zdrowia, Ministra Klimatu i Środowiska, a także prezydentów wszystkich miast wojewódzkich, wzywając ich do podjęcia pilnych działań proklimatycznych w ramach ich kompetencji, w celu ochrony zdrowia publicznego przed skutkami kryzysu klimatycznego” – pisze organizacja.

Apel podpisało kilkudziesięciu przedstawicieli sektora zdrowia, w tym Naczelna Rada Lekarska, przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, ośrodków badawczych, instytutów naukowych czy uniwersytetów medycznych.

Wynika z niego, że lekarze już rozpoznają zagrożenia dla zdrowia płynące ze zmieniającego się klimatu. Są to między innymi, nasilenie występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych czy rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.


Czytaj również: 26% Polaków twierdzi, że dla klimatu radykalnie zmienia styl życia


W treści apelu, opublikowanego pierwotnie na stronie „Lekarze dla Klimatu”, piszą:

“Nie możemy tolerować narażania na utratę zdrowia i życia naszych pacjentów oraz naszych bliskich wskutek ewidentnych ludzkich zaniedbań, nieznajomości faktów lub lekceważenia zagrożeń, których nie można już kwestionować”.

“Jako lekarze i naukowcy związani z ochroną zdrowia, czując się odpowiedzialni za zdrowie polskiego społeczeństwa, apelujemy do decydentów różnych szczebli oraz do całego społeczeństwa o radykalną intensyfikację działań chroniących życie i zdrowie obecnych oraz przyszłych pokoleń przed szkodliwymi skutkami zmiany klimatu” – dodają przedstawiciele ochrony zdrowia zrzeszeni jako Lekarze dla Klimatu.

Teraz organizacja HEAL Polska kieruje wezwanie z apelu lekarzy bezpośrednio do Premiera, Samorządów oraz Okręgowych List Lekarskich.


Czytaj też: Pierwszy taki wyrok: brytyjski sąd orzekł, że zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się do śmierci 9-letniej Elli


Zwraca się między innymi z prośbą o:

1. Ochronę zdrowia przed skutkami zmian zachodzących w środowisku jako nadrzędnego celu działań na wszystkich szczeblach administracji, grup zawodowych i społecznych.

2. Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych oraz zaprzestanie innych działań prowadzących do degradacji środowiska naturalnego.

“Pandemia koronawirusa pokazała nam, że w obliczu kryzysu powinniśmy i potrafimy zjednoczyć wysiłki w kierunku ograniczenia jego skutków. Czas byśmy potraktowali zmianę klimatu jako prawdziwy, zagrażający nam kryzys i zintensyfikowali działania na rzecz zahamowania konsekwencji tego procesu dla zdrowia. Wszelka opieszałość w prowadzeniu proklimatycznej polityki odbije się na nas samych w postaci gorszego zdrowia, utraconych dni pracy, tysięcy przedwczesnych zgonów każdego roku i wysokich kosztów zewnętrznych” – podsumowuje organizacja Health and Environment Alliance (HEAL) Polska.

Nie tylko pandemia. W 2020 kryzys klimatyczny spowodował katastrofy, które pochłonęły miliardy dolarów