{"vars":{{"pageTitle":"Miliony dodatkowych zgonów, biliony dolarów strat. Kryzys klimatyczny odbije się na zdrowiu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["davos","klimat","kryzys-klimatyczny","main","najnowsze","ochrona-zdrowia","swiatowe-forum-ekonomiczne","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"17 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":660426}} }
300Gospodarka.pl

Miliony dodatkowych zgonów, biliony dolarów strat. Kryzys klimatyczny odbije się na zdrowiu

Kryzys klimatyczny może do 2050 roku doprowadzić do 14,5 miliona nadmiarowych zgonów i 12,5 biliona dolarów strat na całym świecie. Same dodatkowe koszty ekonomiczne dla systemów opieki zdrowotnej szacowane są w raporcie na 1,1 biliona dolarów.

To ostrzeżenie pochodzi z najnowszego raportu „​​Quantifying the Impact of Climate Change on Human Health”, opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne i zaprezentowanego w Davos.

Analizę wykonano bazując na scenariuszach z raportu Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu. Zakładają one wzrost temperatury 2,5° do 2,9° Celsjusza w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Podczas gdy wiele dyskutowano na temat wpływu zmian klimatycznych na przyrodę i globalną gospodarkę, niektóre z najbardziej palących konsekwencji rosnących temperatur na Ziemi będą miały wpływ na ludzkie zdrowie i globalny system opieki zdrowotnej – mówi cytowany w komunikacie Shyam Bishen, szef Centrum Zdrowia i Opieki Zdrowotnej oraz członek Komitetu Wykonawczego Światowego Forum Ekonomicznego.

Niedawne postępy zostaną utracone, jeśli nie ulepszymy środków krytycznej redukcji emisji i łagodzenia skutków kryzysu, a także nie podejmiemy zdecydowanych globalnych działań w celu zbudowania odpornych na zmiany klimatu i zdolnych do adaptacji systemów opieki zdrowotnej – dodaje.

Główne czynniki ryzyka

W raporcie przeanalizowano sześć głównych kategorii zdarzeń związanych z klimatem, które negatywnie wpływają na zdrowie. Są to: powodzie, susze, fale upałów, burze tropikalne, pożary i podnoszenie się poziomu mórz.

Stwierdzono, że powodzie stanowią najwyższe ryzyko śmiertelności spowodowanej klimatem, odpowiadając za 8,5 miliona zgonów do 2050 roku. Susze, pośrednio związane z ekstremalnymi upałami, są drugą co do wielkości przyczyną śmiertelności, z przewidywaną liczbą 3,2 miliona zgonów – czytamy w materiale.


Czytaj też: Zmiany klimatu to nie tylko rekordy temperatur. Eksperci: pandemie chorób będą coraz częściej


Natomiast prawie 9 milionów nadmiarowych zgonów rocznie można przypisać zanieczyszczeniu powietrza. Z kolei fale upałów zbierają największe żniwo ekonomiczne, szacowane na 7,1 biliona dolarów do 2050 r. Przyczyną jest przede wszystkim utrata produktywności.

Zmiany klimatu spowodują również znaczący wzrost zachorowań na niektóre choroby. Raport wylicza, że do 2050 r. dodatkowe 500 milionów ludzi może być narażonych na zakażenia.

Kryzys klimatyczny jest kryzysem zdrowotnym i napędza błędne koło chorób, dewastacji gospodarczej i cierpienia. Z tego raportu jasno wynika, że wciąż nie rozumiemy jego pełnego wpływu – komentuje Vanessa Kerry, dyrektor generalna Seed Global Health i specjalna wysłanniczka WHO ds. zmian klimatu i zdrowia.

Nierówności i współpraca

Negatywne skutki zmian klimatu pogłębiają też istniejące na świecie nierówności. W największym stopniu dotyka to szczególnie wrażliwych grup, takich jak kobiety, młodzież, osoby starsze, grupy o niższych dochodach i społeczności, do których trudno dotrzeć. Szczególnie podatne są też niektóre regiony, w szczególności znajdujące się w Afryce czy na południu Azji.

Autorzy raportu sugerują jednak, że świat ma wciąż czas na podjęcie działań w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom i złagodzenia skutków zmian klimatu dla zdrowia. Kluczowymi krokami do osiągnięcia tego celu ma być intensywna współpraca wielu zainteresowanych stron, ponad granicami i branżami. Istotna będzie także kompleksowa transformacja globalnego systemu opieki zdrowotnej, aby uczynić go bardziej odpornym, elastycznym i sprawiedliwym.

Polecamy też: