{"vars":{{"pageTitle":"Najgorsze lato w historii: rekordowe upały, susza i pożary. Oto mapa zmian klimatu w Europie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","wykres-dnia"],"pageAttributes":["300klimat","fale-upalow","klimat","main","najnowsze","najwazniejsze","pogoda","pozary-lasow","susza","upaly"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"20 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":547547}} }
300Gospodarka.pl

Najgorsze lato w historii: rekordowe upały, susza i pożary. Oto mapa zmian klimatu w Europie

Bezprecedensowo wysokie temperatury wody w Morzu Śródziemnym, rekordowe temperatury na Grenlandii, pożary lasów w Skandynawii. Zmiany klimatu w Europie widać jak na dłoni. Ten raport nie pozostawia co do tego złudzeń. 

Europa doświadcza wielu negatywnych skutków zmian klimatu. Zeszłoroczne lato było najgorętszym w historii Europy. Znaczna część kontynentu doświadczyła suszy i pożarów lasów.

Te informacje pochodzą z raportu “European State of the Climate 2022” przygotowanego przez Copernicus Climate Change Service. To część unijnego programu kosmicznego Copernicus, zajmującego się obserwacjami klimatycznymi.

– Raport wskazuje alarmujące zmiany w naszym klimacie, w tym najgorętsze lato w historii Europy, naznaczone bezprecedensowo wysokimi temperaturami wody w Morzu Śródziemnym i rekordowymi temperaturami na Grenlandii. Zrozumienie dynamiki klimatu w Europie ma kluczowe znaczenie dla naszych wysiłków na rzecz dostosowania się i złagodzenia negatywnego wpływu zmian klimatu na kontynent – mówi Carlo Buontempo, dyrektor Copernicus Climate Change Service, cytowany w komunikacie.

Te i inne ekstremalne zjawiska pogodowe w Europie pokazuje poniższa mapa.

Rekordowe upały

– Globalnie ostatnie osiem lat było najcieplejsze w historii, a rok 2022 był piątym najcieplejszym rokiem w historii. W kilku regionach globu odnotowano rekordowe temperatury. W Europie lato było najcieplejsze w historii, na poziomie 1,4°C powyżej średniej i 0,3-0,4°C powyżej poprzedniego najcieplejszego lata, w 2021 roku – czytamy w podsumowaniu raportu.

Większość Europy Zachodniej doświadczyła fal upałów, a temperatury w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy przekroczyły 40°C. Średnia temperatura powierzchni morza na europejskich morzach była najcieplejsza w historii.


Czytaj także: IPCC: Czas na obniżenie emisji jest teraz. Obecna polityka klimatyczna to za mało


Cały rok 2022 był drugim najcieplejszym rokiem w historii Europy, o 0,9°C cieplejszym od średniej. Dla wielu krajów południowo-zachodniej Europy był nawet najcieplejszy w historii.

– Najwięcej ponadprzeciętnych temperatur wystąpiło w północno-wschodniej Skandynawii i krajach graniczących z północno-zachodnią częścią Morza Śródziemnego. Zima, lato i jesień były cieplejsze od średniej, a wiosna nieco chłodniejsza od średniej, o 0,1-0,2°C – wskazano.

W marcu i maju dzienne temperatury maksymalne sięgały nawet 8°C powyżej średniej. Latem znaczną część Europy dotknęły wyjątkowe fale upałów, a w Europie Zachodniej najwyższe temperatury były o około 10°C wyższe od typowych letnich temperatur maksymalnych.

Październik był najcieplejszy w historii. Grudzień rozpoczął się mroźnie, ale pod koniec roku stał się wyjątkowo ciepły.

Eksperci z C3S zwracają też uwagę, że średnia temperatura w Europie za ostatni 5-letni okres wyniosła około 2,2°C powyżej temperatur epoki przedprzemysłowej (1850-1900).

Powszechnie występujące susze

Wysokie temperatury powietrza przyczyniły się do wystąpienia suszy na znacznym obszarze kontynentu. Zimą 2021/2022 w dużej części Europy odnotowano mniej dni ze śniegiem niż przeciętnie. W wielu rejonach nawet o 30 dni mniej.

W Alpach Włoskich opady śniegu były aż o 60 proc. niższe od średniej.

– Wiosną na znacznej części kontynentu opady były poniżej średniej, a w maju odnotowano najniższe opady w historii tego miesiąca. Brak śniegu zimą i wysokie temperatury latem spowodowały rekordową utratę lodu z lodowców w Alpach, co odpowiada utracie ponad 5 km3 lodu – czytamy dalej.

Niskie opady, które utrzymywały się przez całe lato, wraz z wyjątkowymi falami upałów, spowodowały również powszechną i długotrwałą suszę. Poziom wilgotności gleby w skali całego roku był drugi najgorszy od 50 lat. Susza negatywnie wpłynęła na wiele sektorów, takich jak rolnictwo, transport rzeczny i energetyka.

Co więcej, przepływ wody w europejskich rzekach był drugim najniższym w historii. Oznacza to szósty rok z rzędu z przepływami poniżej średniej. Aż 63 proc. europejskich rzek odnotowało przepływy niższe od średniej.

Pożary lasów na ogromnym obszarze

Suche i gorące powietrze sprzyja pożarom lasów. Ekstremalne warunki zagrożenia pożarowego ułatwiły ich powstawanie i rozprzestrzenianie się w Europie Środkowej i regionie śródziemnomorskim.

Pożary krytyczne, czyli obejmujące obszar większy niż 10 000 ha, wystąpiły w Czechach, Francji, Portugalii, Słowenii i Hiszpanii. Szacuje się, że w sumie w krajach UE spłonęło ponad 900 000 ha.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Skutkiem pożarów lasów były wyjątkowo wysokie emisje dwutlenku węgla. Łączne szacowane emisje z tego tytułu w krajach UE latem 2022 roku były najwyższe od 15 lat.

Potencjał energetyki odnawialnej

Efektem zmian było także rekordowe nasłonecznienie. Powierzchniowe promieniowanie słoneczne było w Europie najwyższe od 40 lat. Daje to wysoki potencjał do wykorzystania fotowoltaiki jako źródła energii.

Tymczasem średnia roczna prędkość wiatru dla lądowej części Europy w 2022 roku była praktycznie równa jej średniej z 30 lat. Potencjał produkcji energii elektrycznej z lądowej energii wiatrowej był jednak poniżej średniej w większości Europy, zwłaszcza w południowo-środkowej części kontynentu.

– Redukcja emisji gazów cieplarnianych jest niezbędna do złagodzenia najgorszych skutków zmian klimatycznych. Rozumienie zmian i reagowanie na nie, a także na zmienność odnawialnych zasobów energii, takich jak wiatr i słońce, są krytyczne dla wsparcia transformacji energetycznej do zero netto – komentuje zastępczyni dyrektora C3S Samantha Burgess.

Polecamy też: