{"vars":{{"pageTitle":"NCBR wesprze rozwój nowoczesnych oczyszczalni ścieków w Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","live"],"pageAttributes":["innowacje","ncbir","oczyszczalnia-sciekow","scieki","woda"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":96514}} }
300Gospodarka.pl

NCBR wesprze rozwój nowoczesnych oczyszczalni ścieków w Polsce

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło przedsięwzięcie Oczyszczalnia Przyszłości, by dać impuls do rozwoju nowoczesnych oczyszczalni wody w Polsce.

W ramach środków z Funduszy Europejskich NCBIR przeznaczy 27 mln złotych, by zainicjować pracę nad nowoczesną instalacją ściekową. Nabór do udziału w przedsięwzięciu potrwa do 5 marca 2021 roku.

W pierwszym etapie, wybrane zostaną 4 firmy, którym NCBR przekaże po 2 miliony złotych na budowę instalacji technicznej (5 proc. instalacji docelowej). Prace badawczo-rozwojowe NCBR chce zakończyć wybudowaniem demonstratorów tych technologii.

Po testach, Centrum wybierze zwycięską firmę, która wybuduje instalację lub doposaży istniejącą aparaturę. Wygrany podmiot będzie musiał zapewnić utrzymanie technologii przez dwa lata.

Problemy polskich oczyszczalni ścieków

Największe problemy związane z funkcjonowaniem oczyszczalni w naszym kraju to negatywne oddziaływanie na środowisko, na pracowników oczyszczalni oraz mieszkańców okolicznych terenów (uciążliwe odory).

Barierami rozwoju są także: hałas, produkty uboczne powstające w trakcie oczyszczania ścieków, niedostatecznie oczyszczone ścieki zanieczyszczające wodę, a także lokalizacja oczyszczalni w zbyt bliskim sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej.

Do wyzwań na przyszłość należy odpowiednie zagospodarowanie oczyszczonych ścieków (odnowa i odzysk wody). Innym jest rozwiązanie problemów z efektywnym zagospodarowaniem powstałych osadów ściekowych.

Cenne byłoby również ograniczenie utraty pierwiastków biogennych i zanieczyszczenia nimi środowisk wodnych (odzysk biogenów) oraz usunięcie ze ścieków mikrozanieczyszczeń (antybiotyków, hormonów, pestycydów itp.). Dziś nie usuwa się ich prawie wcale, a są one zagrożeniem dla życia przyrodniczego.

Odzyskać Wodę

Dlatego NCBiR tworzy program „Oczyszczalnia Przyszłości”, który ma pomóc rozwiązać te problemy. Jego przedmiotem jest opracowanie innowacyjnej technologicznie instalacji, która ze ścieków produkowała będzie m.in. surowce wykorzystywane w rolnictwie, a także czystą wodę.

Woda ta będzie mogła być wykorzystana także w miastach do potrzeb komunalnych bądź przemysłowych.

Zgodnie z założeniami projektu co najmniej połowa odzyskiwanej wody powinna wrócić do obiegu wtórnego. Natomiast druga połowa do zbiornika, oczyszczona ze wszystkich mikrozanieczyszczeń, w tym farmaceutyków i pestycydów.

Odzyskane surowce takie jak związki fosforu, azotu i węgla mogą posłużyć do produkcji nawozów dla rolnictwa i ogrodnictwa. Pozwoliłoby to wyeliminować produkcję nawozów z surowców kopalnych oraz zlikwidować zanieczyszczenie rzek tymi substancjami.

“Razem z Politechniką Gdańską wytypowaliśmy 18 substancji, które chcemy całkowicie wyeliminować, wśród nich są m.in. farmaceutyki i pestycydy. Bardzo ważnym aspektem jest odzysk wody, która będzie mogła być nie tylko odprowadzana do środowiska, ale wykorzystana również do celów użytkowych takich jak np. nawadnianie w rolnictwie, utrzymanie zieleni miejskiej lub innych celów gospodarczych, co pomoże efektywnie walczyć ze skutkami suszy w naszym kraju” – powiedział Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Takie podejście może zmienić oczyszczalnię z problemu finansowego dla miast i gminy w zakład produkcyjny przynoszący dochody – uważa NCBR.

Przedsięwzięcie Oczyszczalnia Przyszłości to jedna z ośmiu nowych inicjatyw NCBR odpowiadających na założenia strategii Europejskiego Zielonego Ładu, które pomogą naszej gospodarce w dostosowaniu do unijnych wytycznych neutralności klimatycznej do 2050 roku.

W Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą rusza kampania “Co z tą wodą?”