{"vars":{{"pageTitle":"Pandemia jest okazją do wyobrażenia sobie globalnej rzeczywistości na nowo - mówi Koalicja Klimatyczna z okazji 50. Dnia Ziemi","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["300klimat","ekologia","kryzys-klimatyczny","ochrona-srodowiska","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"22 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":50519}} }
300Gospodarka.pl

Pandemia jest okazją do wyobrażenia sobie globalnej rzeczywistości na nowo – mówi Koalicja Klimatyczna z okazji 50. Dnia Ziemi

Mija 50 lat, odkąd po raz pierwszy 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Koalicja Klimatyczna apeluje, by przy okazji święta w tym roku przypomnieć i podkreślić rolę ochrony środowiska, a szczególnie bioróżnorodności i klimatu, dla naszego zdrowia i życia.

Eksperci Koalicji Klimatycznej proponują, by hasło #zostańmywdomu odczytać w szerszym znaczeniu.

“Nasz wspólny Dom, Ziemia, jest poważnie zdewastowany, ale mamy jeszcze szansę wiele naprawić. Musimy jednak zabrać się do pracy już teraz” – czytamy w komunikacie organizacji.

Autorzy apelu chcą wykorzystać 50-ty dzień Ziemi, by przypomnieć, że poza naszą planetą nie mamy innego miejsca we wszechświecie.

Jeśli całkowicie zniszczymy środowisko, w którym żyjemy, nie będzie innego domu – miejsca, w którym moglibyśmy przeczekać kryzys, tak jak teraz czekamy na zakończenie globalnego kryzysu zdrowotnego.

“Od ponad miesiąca większość z nas zostaje w domach. Pojawia się frustracja i zmęczenie tym, że  wyjście, czy to na zakupy, do lekarza, apteki czy do pracy, stało się nagle niebezpieczną wyprawą. Przypominamy też sobie, że jesteśmy dosłownie częścią natury, nie oddaliliśmy się od niej i nadal podlegamy tym samym prawom, co reszta żywych istot.”

„Może niektórym z nas przyjdzie do głowy, jak trafny jest apel „Zostańmy w Domu” także w najszerszym możliwym znaczeniu? Nasz Dom – Ziemia – jest tylko jedna. Tymczasem my ten Dom demolujemy, a przecież nie możemy go opuścić” – komentuje Urszula Stefanowicz, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

Zdaniem Koalicji, pandemia koronawirusa może być okazją do wyobrażenia sobie globalnej rzeczywistości na nowo.

“Każdy kryzys może stać się też początkiem niezbędnych zmian. Czy tak będzie w przypadku kryzysu, którego doświadczamy teraz – to zależy od nas wszystkich. Możemy wybrać powrót do utartych ścieżek i starych błędów, do dalszej dewastacji środowiska, albo wspólnie poszukać nowej, bezpieczniejszej dla nas drogi. Zawsze pamiętajmy, że mamy tylko jeden Dom, że jesteśmy od niego całkowicie zależni i jeśli opanują go choroby, to my także będziemy chorzy. Apelujemy do wszystkich decydentów, by także o tym pamiętali.”

Koalicja zaapelowała, by sprzeciwiać się politykom i decydentom, którzy działają na szkodę klimatu i ignorują naukowe informacje na temat zmian klimatu.

“Dziś, kiedy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej chcemy żyć i cieszyć się z piękna otaczającego nas świata, musimy też zrozumieć, jak bardzo naruszamy jego kruchą równowagę. Emisje gazów cieplarnianych związane z eksploatacją paliw kopalnych, przemysłową hodowlą zwierząt, wycinanie lasów, pozbawiają nas bezpiecznej przyszłości. Już teraz doświadczamy negatywnych skutków zmiany klimatu, a zagrożenie stale rośnie. Dlatego poskładajmy świat na nowo. Żyjmy w zgodzie z naturą, z tym, co mówi nam nauka i #zostańmywDomu” – dodaje Dominik Olędzki, rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej.

Przeczytaj:

>>>11 tysięcy naukowców przemówiło jednym głosem: oto sześć zmian, które musimy wdrożyć, aby uniknąć katastrofy klimatycznej

>>>Raport: Polska musi odejść od węgla do 2030 roku wg wszystkich liczących się scenariuszy