{"vars":{{"pageTitle":"Pierwsze banki niedługo zaoferują kredyt na termomodernizację i wymianę kopciucha","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","live"],"pageAttributes":["banki","czyste-powietrze","kredyt","nfosigw","smog","termomodernizacja","wymiana-kopciuchow"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"14 kwietnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":119723}} }
300Gospodarka.pl

Pierwsze banki niedługo zaoferują kredyt na termomodernizację i wymianę kopciucha

Kredyt na termomodernizację lub wymianę kopciucha wkrótce sfinansuje siedem banków, które podpisały dziś umowę w ramach ścieżki bankowej programu “Czyste Powietrze”. Wkrótce mają do nich dołączyć również kolejne banki.

Narodowy i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej podpisały dziś umowy z pierwszymi siedmioma bankami. Instytucje te planują uruchomić kredyty antysmogowe. Ścieżka bankowa to nowy element programu “Czyste Powietrze”.

Łączny budżet na częściową spłatę kredytów na przedsięwzięcia zgodne z programem „Czyste Powietrze” to 1,5 mld zł. W jego ramach banki będę przekazywać do wfośigw wnioski o dotację na ten cel.

Środki dla banków rozdzielono proporcjonalnie, w oparciu o wolumen planowanej na lata 2021-2022 akcji kredytowej. Banki będą miały możliwość elastycznego dysponowania przyznanym limitem w tym czasie.

Warunkiem przystąpienia do programu „Czyste Powietrze” dla banków było zapewnienie, że wniosek o kredyt będzie dostępny w każdym województwie.


Czytaj także: Koronawirus jest bardziej zaraźliwy i niebezpieczny tam, gdzie jest zanieczyszczone powietrze. Czyli w Polsce


Podpisane dzisiaj umowy gwarantują Polakom dostęp do placówek bankowych w całym kraju. Tam przeszkoleni przez NFOŚiGW doradcy udzielą niezbędnych informacji. Pomogą w złożeniu wniosku o kredyt i dotację na częściową spłatę kapitału zaciągniętego kredytu w danym banku.

To oznacza, że wnioskodawca załatwi wszystko w jednym „okienku” bankowym. Natomiast bank – po wyrażeniu zgody przez wnioskodawcę – prześle za niego wniosek o dotację do właściwego terytorialnie wfośigw.

„Z ośmiu banków, które jako pierwsze wyraziły chęć wspólnego wdrażania programu »Czyste Powietrze«, siedem – pokrywających swoim zasięgiem cały kraj przez ponad trzy i pół tysiąca placówek – podpisało stosowne umowy, ale już prowadzimy rozmowy z kolejnymi bankami komercyjnymi, zainteresowanymi wprowadzeniem kredytu antysmogowego” – zapowiada prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Banki, które jako pierwsze wprowadzą ścieżkę bankową towarzyszącą programowi „Czyste Powietrze” to: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB.

Przygotowywana ścieżka bankowa w „Czystym Powietrzu” przewiduje objęcie kredytów gwarancjami z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Dzięki gwarancjom BGK banki będą mogły zaproponować lepsze warunki kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji zgodnych z programem. Umożliwi to m.in. rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Zaprojektuj przydomowy wiatrak i wygraj milion. Ekspert tłumaczy, na czym polega innowacyjny konkurs NCBR [WYWIAD]