{"vars":{{"pageTitle":"Podnoszenie się poziomu mórz to wymierne straty. Nie ominą one polskiego wybrzeża","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","klimat","kryzys-klimatyczny","main","morze","najnowsze","pkb","pomorze","wojewodztwo-mazowieckie","wojewodztwo-pomorskie","wojewodztwo-warminsko-mazurskie","wojewodztwo-zachodnio-pomorskie","wzrost-poziomu-morz"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"23 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":663476}} }
300Gospodarka.pl

Podnoszenie się poziomu mórz to wymierne straty. Nie ominą one polskiego wybrzeża

Polska należy do państw europejskich, których gospodarka straci na podnoszeniu się poziomu mórz. W największym stopniu na negatywne skutki tego zjawiska narażone jest województwo zachodniopomorskie, wynika z ustaleń naukowców.

Podnoszenie się poziomu mórz to jeden z szeroko znanych skutków zmian klimatu. Zwykle w tym kontekście mówi się o zagrożeniu dla państw wyspiarskich. Tymczasem zmiany te dotkną nadmorskich miejscowości na całym świecie. Ich wpływowi na państwa UE i Wielką Brytanię przyjrzeli się naukowcy z Holandii i Włoch w analizie opublikowanej w czasopiśmie Scientific Reports z grupy wydawnictw Nature.

Zwracają oni uwagę, że w regionach nadmorskich żyje ponad 200 milionów Europejczyków. Około 44 proc. populacji Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii mieszka w promieniu 50 km od linii brzegowej. Te społeczności zagrożone są zalaniem i i wynikającymi z niego znacznymi zakłóceniami gospodarczymi.

Co więcej, te regiony przybrzeżne wytwarzają prawie 40 proc. europejskiego produktu krajowego brutto (PKB), a imponujące 75 proc. wolumenu handlu międzynarodowego w Europie odbywa się za pośrednictwem szlaków morskich – czytamy w publikacji.

Zagrożenie dla gospodarki europejskiej

Różne stopnie regionalnego wzrostu poziomu morza spowodowanego klimatem, struktura gospodarek przybrzeżnych oraz ich prywatne i publiczne zdolności adaptacyjne mogą prowadzić do asymetrycznych strat gospodarczych na poziomie lokalnym oraz nierównych skutków pośrednich, które rozprzestrzeniają się na całą gospodarkę europejską – wskazują badacze.


Zobacz też: Globalne ocieplenie na Grenlandii. Wyspa traci 264 miliardy ton lodu rocznie


W analizie wzięto pod uwagę skutki potencjalnego zniszczenia zasobów z powodu podniesienia się poziomu morza. Z drugiej strony uwzględniono inwestycje w odbudowę w czterech sektorach: logistyki, usług publicznych, transportu i usług komunalnych.

Badacze przewidują, że najmocniej dotkniętym z analizowanych państw będzie Łotwa, której PKB może spaść o 7,69 proc. do 2100 roku. Szczególnie narażone na straty będą też Dania, Irlandia, Portugalia i Włochy. Porównanie wpływu wzrostu poziomu mórz na poszczególne kraje widać na poniższej mapie.

Pomorze najbardziej narażone na straty

Polska także straci na tym zjawisku. Jednak dane ogólnokrajowe nie w pełni odzwierciedlają jego wpływ. W artykule przyjrzano się temu, jak może wyglądać PKB poszczególnych regionów.

Polska straci jedynie 0,80 proc. swojego PKB w 2100 roku, co może wydawać się skromną stratą, biorąc pod uwagę powagę doświadczonych szkód fizycznych. Jednak regionalne szacunki PKB pokazują, że województwa zachodniopomorskie i pomorskie w północnej Polsce stracą odpowiednio 12,10 proc. i 9,58 proc. – w obu przypadkach o rząd wielkości więcej niż straty krajowe – czytamy dalej.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Szkody poniesie nie tylko Pomorze, ale też województwo warmińsko-mazurskie, które straci 4,66 proc. PKB. Nawet województwo mazowieckie odnotuje 0,016 proc. straty.

Jak tłumaczą autorzy analizy, regiony śródlądowe nie ponoszą bezpośrednich szkód z powodu podnoszenia się poziomu mórz. Jednak ich gospodarki również ulegają zmianom z nierównomiernymi skutkami w różnych sektorach. Wynika to między innymi z przesunięcia popytu na obszarach przybrzeżnych w kierunku branż istotnych dla odbudowy.

Badacze podkreślają, że analizę powinno się wziąć pod uwagę w kontekście europejskiej polityki spójności i integracji gospodarczej. Nierównomierny rozkład skutków podnoszenia się poziomu mórz może bowiem zwiększyć dysproporcje regionalne i społeczne.

Polecamy także: