88 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju – wynika z badania przeprowadzonego na zakończenie kampanii informacyjno-edukacyjnej „Poznaj Atomickich”, o którym poinformował we wtorek resort klimatu i środowiska.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zwróciła uwagę, że celem przeprowadzonej jesienią kampanii informacyjno-edukacyjnej „Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień” było uświadomienie społeczeństwu, że energetyka jądrowa to bezpieczne, bezemisyjne źródło energii, które zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski.
– W kampanii mówiliśmy o faktach, chcieliśmy, żeby ten temat pojawił się w polskich domach. I to się udało – dodała minister.
Ministerstwo poinformowało, że spoty telewizyjne kampanii „Poznaj Atomickich” obejrzało blisko 25 mln widzów, a spoty radiowe dotarły do ponad 21 mln słuchaczy. Stronę internetową kampanii odwiedziły ponad 2 mln osób. W kampanię zaangażowani byli też influencerzy i popularyzatorzy nauki.
Zgodnie z sondażem przeprowadzonym po zakończeniu kampanii ponad 88,1 proc. badanych jest za budową jądrówki w Polsce, przy czym 60,3 proc. jest zdecydowanymi zwolennikami takiej budowy. Przeciwnego zdania było 8,6 proc. respondentów, a 3,2 proc. nie miało na ten temat zdania.
Z badania wynika ponadto, że według 74,6 proc. osób budowa elektrowni jądrowej realizowana we współpracą z USA będzie miała pozytywny wpływ na bezpieczeństwo geopolityczne Polski. Według 6 proc. badanych ten wpływ będzie negatywny. Z kolei dla 19,4 proc. ankietowanych budowa jądrówki z USA nie będzie miała wpływu na polskie bezpieczeństwo geopolityczne.
Wcześniej, takie badanie przeprowadził CBOS, gdzie poparcie dla atomu było nieco mniejsze.
Badanie na zlecenie MKiŚ zostało zrealizowane przez firmę Research and Grow w listopadzie 2022 r. na reprezentatywnej grupie 2 tys. Polaków w wieku 15-75 lat.
Oferty budowy elektrowni jądrowych w ramach programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) złożyły amerykańskie Westinghouse, francuskie EDF i koreańskie KHNP. Na początku listopada Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazała, że pierwsza elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Wcześniej w Seulu spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni w oparciu o koreańską technologię. Według przedstawicieli rządu jest to projekt niezależny od PPEJ.
Zgodnie z deklaracjami premiera Morawieckiego rząd sygnalizuje gotowość do trzeciego projektu, którego dokładna lokalizacja „zostanie wybrana w najbliższych miesiącach, kwartałach”. Wicepremier Sasin przekazał z kolei, że partner do tego ostatniego projektu dopiero zostanie wybrany.
Pierwszy blok jądrowy ma powstać do 2033 roku. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej kolejne bloki miałyby powstawać co dwa lata do 2043 r. Miałyby one moc od 6 do 9 GWe.