{"vars":{{"pageTitle":"Polacy wyłączeni z prac nad Nowym Bauhausem - projektem zielonej architektury w UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["efektywnosc-energetyczna","europejski-zielony-lad","fala-renowacji","nowy-europejski-bauhaus","olga-tokarczuk"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"15 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":92933}} }
300Gospodarka.pl

Polacy wyłączeni z prac nad Nowym Bauhausem – projektem zielonej architektury w UE

Nowy europejski Bauhaus to pomysł Komisji Europejskiej, by do budowy zielonej i zrównoważonej wspólnoty europejskiej zaprosić urbanistów i architektów. Jak informuje Rzeczpospolita, eksperci z Polski nie zasiądą przy brukselskim okrągłym stole w tej sprawie.

Z budżetu unijnego na renowacje w ciągu najbliższych pięciu lat ma być przeznaczony strumień środków. KE powołała więc okrągły stół, gdzie eksperci mają doradzać decydentom jak zrealizować nowy Bauhaus w praktyce.

“W tym gronie może zabraknąć Polaków. Co więcej, na żadnym z etapów kwalifikowania do owego okrągłego stołu Komisja Europejska nie brała pod uwagę polskich kandydatur, bo rzekomo ich nie było” – pisze Rzeczpospolita.

Okrągły stół bez polskich ekspertów?

Z nieoficjalnych informacji gazety wynika, że “przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie wysłało do centrali w Brukseli propozycję nazwisk trzech architektów oraz inicjatywy Olgi Tokarczuk Eks-Centrum. Jednak, jak wynika z informacji przekazanych przez KE, nie było ich ani na pierwszej liście 80 kandydatów, ani na kolejnej 55 kandydatów, z której ma być wybrane ostateczne grono kilkunastu osób”.

Rzeczpospolita informuje, że na liście przeważają kandydatury z Europy Zachodniej. Ten brak równowagi spotkał się z krytyką eurodeputowanych i zaproponują oni swoje kandydatury. Wśród nich będzie Jerzy Buzek, który zgłosi architekta Tomasza Koniora.

Czym jest nowy Bauhaus?

Nowy Bauhaus to nawiązanie KE do kierunku architektonicznego powstałego w 1919 roku w Niemczech, gdzie realizowano ideał połączenia architektury z użytecznością.

O inicjatywie nowego Bauhausu po raz pierwszy informowała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w orędziu o stanie Unii w 2020 roku. Pisaliśmy o tym również tutaj.

Pod tym hasłem KE rozumie projekt interdyscyplinarny, współtworzony przez radę doradczą ekspertów zewnętrznych, w tym naukowców, architektów, projektantów, artystów, planistów i społeczeństwo obywatelskie.

Jak podaje Komisja Europejska, te działania mają zainspirować “wielkoskalową transformację naszych miast i otoczenia budowlanego. Może to być okazja do rozpoczęcia wybiegającego w przyszłość procesu łączenia zrównoważonego rozwoju ze stylem”.

Ma on łączyć design, ekologię, dostępność społeczną i cenową oraz inwestycje, by wesprzeć realizację Europejskiego Zielonego Ładu.

Nowy europejski Bauhaus ma zmienić to jak budujemy i planujemy przestrzeń w mieście