{"vars":{{"pageTitle":"Program „Czyste Powietrze”. Gdzie w Polsce najwięcej wniosków o wymianę „kopciuchów”?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["czyste-powietrze","gminy","polski-alarm-smogowy","powiaty","ranking","rybnik","slask","smog","wymiana-kopciuchow"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"17 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":264139}} }
300Gospodarka.pl

Program „Czyste Powietrze”. Gdzie w Polsce najwięcej wniosków o wymianę „kopciuchów”?

W których gminach mieszkańcy składają najwięcej wniosków o wymianę „kopciuchów”? Pod koniec 2021 roku liderem rankingu zostały Jejkowice z województwa śląskiego. Ogółem, wśród kilkudziesięciu najaktywniej wnioskujących gmin, ponad 80 proc. to właśnie gminy z tego województwa.

Polski Alarm Smogowy (PAS) co kwartał sprawdza, w których gminach w Polsce składanych jest najwięcej wniosków o wymianę powodujących smog źródeł ciepła. Najnowszy ranking dotyczący programu „Czyste Powietrze” pokazuje aktywność w czwartym kwartale 2021 roku.

Nabór wniosków został uruchomiony we wrześniu 2018 roku. Do tej pory złożono ich łącznie prawie 379 tys., z czego niespełna połowę w ubiegłym roku. W ciągu dziesięciu lat trwania programu przewidziana jest wymiana 3 mln „kopciuchów” w całym kraju.

Dla najaktywniejszych gmin Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewidział bonusy finansowe o łącznej wartości 16 mln zł.

Śląsk ciągle liderem

W ostatnich trzech miesiącach 2021 roku najwięcej wniosków w programie „Czyste Powietrze” – w relacji do liczby domów jednorodzinnych na terenie gminy – złożono w Jejkowicach. To licząca ok. 4 tys. mieszkańców śląska gmina na zachód od Rybnika.

W kolejnych edycjach rankingu PAS to właśnie Śląsk – a konkretnie województwo śląskie – jest liderem, jeśli chodzi o wskaźnik składanych wniosków. W najnowszym rankingu, spośród 30 gmin, gdzie najwięcej gospodarstw domowych złożyło wniosek o przystąpienie do programu „Czyste powietrze”, aż 25 położnych jest w województwie śląskim.

Jeśli chodzi o bezwględna liczbę złożonych wniosków, to w tej edycji rankingu na szczycie znalazła się także gmina z województwa śląskiego. Jak podają działacze PAS:

Najwięcej wniosków do programu złożono w Rybniku (806 w czwartym kwartale 2021 oraz ponad 4,6 tys. od początku funkcjonowania programu). Widać tu wyraźny wpływ aktywnych działań włodarzy miasta i mieszkańców oraz lokalnych aktywistów antysmogowych.

Kolejnym wnioskiem z zestawienia jest to, że „Czyste Powietrze” jest często dużo bardziej popularne w małych gminach. Wynika to jednak także z tego, że większe miasta często oferują własne programy dotacyjne – wskazuje PAS.

Uzdrowiska nieco w tyle

Na uwagę zasługuje również fakt, że w czołówce rankingu biorącego pod uwagę wszystkie polskie gminy, już po raz drugi znalazło się śląskie uzdrowisko: Goczałkowice-Zdrój – wskazują autorzy zestawienia.

Uzdrowiska w Polsce podlegają szczególnym wymaganiom, jeśli chodzi o czystość środowiska. Reguluje to ustawa o gminach uzdrowiskowych.

Ale wśród gmin, w których w czwartym kwartale zeszłego roku złożono najmniej wniosków, znajdują się inne znane miejscowości wypoczynkowe. W Międzyzdrojach złożono tylko jeden taki wniosek, a w Krynicy Morskiej czy Świeradowie-Zdroju – żadnego.

Cały ranking dostępny jest na stronie Polskiego Alarmu Smogowego.

Badanie Kantar: Wielu Polaków nadal nie wie, co jest główną przyczyną smogu