{"vars":{{"pageTitle":"Powstała mapa przyjaznych środowisku i klimatowi trendów w polskich miastach "Geoportal"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ambasada-francji","bialystok","ekologia","male-i-srednie-miasta","miasta","olsztyn","polska"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"20 maja 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":54371}} }
300Gospodarka.pl

Powstała mapa przyjaznych środowisku i klimatowi trendów w polskich miastach „Geoportal”

Walka z kryzysem klimatycznym nie musi zaczynać się na poziomie rządu. Samorządy także mogą mieć wpływ na walkę z kryzysem klimatycznym. Nowopowstała interaktywna strona i mapa ekologicznych dobrych praktyk zrealizowanych w Polsce – Geoportal Eco-Miasto – będzie bazą wiedzy o takich przedsięwzięciach.

Pod adresem mapa.eco-miasto.pl/mapa znajduje się interaktywna mapa najlepszych rozwiązań ekologicznych, które już funkcjonują w polskich miastach.

Geoportal wskazuje 417 projektów ze 139 miast. Jego celem jest pokazanie dobrych dla środowiska rozwiązań oraz inspirowanie innych miast do odważnych działań ekologicznych.

Geoportal jest narzędziem analitycznym, dzięki któremu można obserwować aktywność miast czy regionów na przestrzeni lat oraz wyszukiwać zagrożone rejony, które nie realizują zielonej polityki.

Ma praktyczny wymiar dla wszystkich samorządowców, którzy stawiają na ekologię w polityce lokalnej.  Portal obrazuje, jakie rozwiązania już się sprawdziły.

“Eco-Miasto 2020. Energia zmian”

Geoportal to jeden z dwóch projektów towarzyszących siódmej edycji konkursu “Eco-Miasto”, w ramach projektu promującego i wspierającego zielone działania polskich miast.

Drugim wydarzeniem towarzyszącym jest wydanie publikacji “Eco-Miasto 2020. Energia zmian”. Autorzy opisali w niej najnowsze ekologiczne trendy w polskich miastach.

Wśród wyróżnionych inicjatyw znalazły się reaktywowana po 50 latach olsztyńska sieć tramwajowa czy aplikacja dla mieszkańców Białegostoku, dzięki której mogą oni dbać o czystość w mieście.

Publikacja została przygotowana przez Ambasadę Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Inteligentne miasta przyszłości – jak smart cities radzą sobie z transformacją energetyczną i co z tego wynika dla Polski

Konkurs “Eco-Miasto”

W tym roku zgłosiło się 59 samorządów z 90 przeprowadzonymi projektami ekologicznymi. Ponad 60 procent zgłoszeń to zrealizowane projekty miast poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Według organizatorów pokazuje to, że działania środowiskowe nie są już domeną jedynie wielkich miast.

“Wzrost zgłoszeń to sygnał, że ekologia staje się priorytetem coraz większego grona samorządowców. Konkursowi towarzyszy wsparcie francuskich specjalistów i prywatnych partnerów. Każdy z nich to ekspert i ekologiczny lider swojej branży Renault, Ceetrus, Fundacja Veolia, BNP Paribas. Ma to kluczowe znaczenie dla działań miast i województw. Dzięki nim mogą wprowadzać w życie innowacyjne rozwiązania. Tego rodzaju partnerstwo wzmacnia francusko-polską współpracę w dziedzinie ochrony środowiska” – mówi Frédéric Billet Ambasador Francji w Polsce.

Czytaj:

Koniec z betonowaniem miast – Polska musi wprowadzić w życie ideę Eco-Miasta [RAPORT 300RESEARCH]