{"vars":{{"pageTitle":"Raport: budynki generują aż 38% emisji CO2 w Polsce. A można temu (tanio) zaradzić","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["budownictwo","budynki","ebor","emisje-gazow-cieplarnianych","gazy-cieplarniane","neutralnosc-klimatyczna","plgbc","polska"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"11 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":146158}} }
300Gospodarka.pl

Raport: budynki generują aż 38% emisji CO2 w Polsce. A można temu (tanio) zaradzić

Budynki są kluczowe w wysiłkach Polski na rzecz osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku. Sektor budowlany odpowiada za około 38 proc. emisji dwutlenku węgla w kraju.

Takie wnioski wynikają z raportu „Jak zdekarbonizować środowisko zbudowane do 2050 roku: mapa drogowa węgla całego życia dla Polski”. Badanie opublikowało Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Raport to „mapa drogowa”, omawiająca wyzwanie, przed którym stoi Polska, aby zdekarbonizować sektor budowlany do 2050 roku.

Jak zmniejszyć emisje z budownictwa w Polsce?

Emisje dwutlenku węgla w całym cyklu życia to te, które wynikają z budowy i użytkowania budynku przez cały okres jego użytkowania, w tym z jego rozbiórki i sprzedaż.

„Sektor budowlany ma znaczący wpływ na środowisko i społeczeństwo, ale postrzegamy dekarbonizację sektora budowlanego jako szansę na więcej i bardziej ekologicznych inwestycji” – powiedział Alistair Clark, dyrektor zarządzający EBOR, Departament Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju.

W związku z tym, że emisje z budownictwa są tak duże na każdym etapie użytkowania, zmiany należy wprowadzić na wielu poziomach. Dlatego raport wskazuje konkretne działania dla dziewięciu grup interesariuszy.

To władze rządowe i lokalne; deweloperzy, inwestorzy i właściciele budynków; projektanci (architekci i inżynierowie budownictwa); producenci materiałów i technologii budowlanych; wykonawcy; zarządcy budynków; instytucje finansowe i organizacje pozarządowe; stowarzyszenia zawodowe; i środowiska akademickie.

„Bez odważnej wizji nie da się osiągnąć neutralności klimatycznej. Jednak ambitne wizje trzeba przełożyć na ambitne strategie, gdyż tylko zdecydowane, zintensyfikowane i długofalowe działania pozwolą nam osiągnąć cele Porozumienia Paryskiego i Europejskiego Zielonego Ładu” – powiedziała Alicja Kuczera, prezes PLGBC.

W regionach działania EBOR budynki odpowiadają za ponad 43 procent emisji gazów cieplarnianych. W Polsce odpowiada za około 38 proc. emisji dwutlenku węgla.

Biorąc pod uwagę, że oczekuje się, że budynki będą zapewniać coraz więcej komfortu, wygody i rozrywki, emisje znacznie wzrosną, jeśli niewiele lub nic zostanie zrobione, aby zmniejszyć ich emisyjność.

Zdaniem twórców raportu, dekarbonizacja budynków to jeden z najbardziej opłacalnych sposobów łagodzenia najgorszych skutków zbliżającego się załamania klimatu.

„Ten ambitny plan działania pokazuje, że dzięki podejściu do emisji dwutlenku węgla na całe życie polski sektor budowlany może odegrać kluczową rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej” – powiedziała Cristina Gamboa, dyrektor generalna World Green Building Council.

Prace nad raportem poprzedziły konsultacje z 40 organizacjami i instytucjami branżowymi w Polsce.

Likwidacja szkód to za mało: Ørsted chce pozytywnie wpływać na środowisko