{"vars":{{"pageTitle":"Raport KPMG: 77 proc. największych firm w Polsce raportuje kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","live"],"pageAttributes":["biznes","ekologia","esg","firmy","raportowanie-niefinansowe","srodowisko","zrownowazony-rozwoj"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72635}} }
300Gospodarka.pl

Raport KPMG: 77 proc. największych firm w Polsce raportuje kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem

Odsetek firm w Polsce, które omawiają w swoich raportach sprawy związane ze zrównoważonym rozwojem rośnie – wynika z raportu KPMG International pt. „The time has come. The KPMG Survey of Sustainability Reporting 2020”.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że obecnie 80 proc. największych przedsiębiorstw na świecie raportuje kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Natomiast w Polsce odsetek ten wynosi 77 proc. To wzrost o 18 punktów procentowych w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2017 roku.

“W ciągu ostatnich lat w Polsce obserwujemy znaczny wzrost sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju” – mówi raport KPMG.

W większości regionów świata wysokie wskaźniki raportowania kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem wynikają z odpowiednich regulacji. Na przykład w Europie przyczyniło się do tego wprowadzenie unijnej dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej.

Autorzy przewidują, że w nadchodzących latach poziom sprawozdawczości będzie jeszcze wyższy.

“Ponadto oprócz zmian regulacji prawnych, inwestorzy mają coraz wyższe oczekiwania w zakresie komunikacji pozafinansowej przedsiębiorstw. Oczekiwana jest większa przejrzystość przedstawiania danych finansowych i pozafinansowych, a także uwzględniania kryteriów pozafinansowych w procesie podejmowania decyzji finansowych” – mówi cytowany w informacji prasowej Marcin Kawa, dyrektor w Dziale Audytu Ogólnego w KPMG w Polsce.


Czytaj także: Obowiązek raportowania ESG zmobilizuje firmy i inwestorów do działania według tych czynników [RAPORT 300RESEARCH]


Biznes a klimat

W ostatnich latach na całym świecie odnotowuje się wzrost znaczenia raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Najwyższy wskaźnik takiego raportowania odnotowano w Ameryce Północnej (90 proc. analizowanych firm).

Jednocześnie ponad 69 proc. analizowanych firm łączy obecnie swoją działalność z celami zrównoważonego rozwoju ONZ (Sustainable Development Goals – SDGs) w swojej sprawozdawczości korporacyjnej. Jednak zaledwie 14 proc. z nnich ujawnia zarówno pozytywny, jaki i negatywny wpływ na globalne cele SDGs.

Przedsiębiorstwa na całym świecie mają również do odegrania kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów związanych z ryzykiem utraty różnorodności biologicznej.

Jednak z raportu KPMG wynika także, że mniej niż jedna czwarta (23 proc.) największych firm na świecie ujawnia obecnie ryzyko utraty różnorodności biologicznej w swoich raportach korporacyjnych.

Raport ten zawiera dane z 5 200 firm z 52 krajów świata. Z każdego kraju przeanalizowano 100 największych firm wg przychodów.

KPMG jest globalną organizacją niezależnych firm świadczących usługi profesjonalne z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. KPMG działa w 147 krajach i zatrudnia ponad 219 000 pracowników w firmach członkowskich na całym świecie.

“Nie ma firm świętych, ale są takie, które przynajmniej już zaczęły się modlić” – czyli jak zarabiać na promowaniu swoich wartości