Rok 2022 był rekordowy na europejskim rynku pomp ciepła. A Polska była liderem wzrostu sprzedaży.
Europejska organizacja branżowa European Heat Pump Association zebrała dane z 16 państw. Wynika z nich, że w 2022 roku sprzedano 3 miliony pomp ciepła. Oznacza to wzrost rynku o niemal 38 proc. rok do roku.
– Rok 2022 był fenomenalny. Spektakularny wzrost liczby pomp ciepła świadczy o innowacyjności i zrównoważonym rozwoju sektora, który robi wszystko, aby zwiększyć wydajność, a tym samym tworzy miejsca pracy, wspomaga działania na rzecz klimatu i stabilizuje rachunki za energię – mówi sekretarz generalny EHPA Thomas Nowak, cytowany w komunikacie.
Rynkiem, na którym odnotowano najwyższy wzrost, jest Polska. Sprzedaż pomp ciepła w naszym kraju zwiększyła się o 98,5 tys. sztuk, czyli aż o 102 proc.
Tuż za Polską plasują się Czechy ze wzrostem o 99 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się Holandia (80 proc.), Belgia (66 proc.), Szwecja (60 proc.), Austria (59 proc.), Niemcy (53 proc.) i Finlandia (52 proc.).
Kolejna grupa krajów to te, w których odnotowano wzrost w przedziale 20-40 proc.: Wielka Brytania (40 proc. – według szacunków EHPA), Włochy (37 proc.), Norwegia (25 proc.), Hiszpania (21 proc.), Szwajcaria (22 proc.) oraz Dania i Francja (po 20 proc.).
Jeśli chodzi o liczbę pomp ciepła na 1000 gospodarstw domowych, to na pierwszych miejscach znajdują się kraje nordyckie. W Finlandii ten wskaźnik wynosi 69,36, w Norwegii 62,16 a w Szwecji – 39,34. W Polsce to tylko 13,84.
Bardziej szczegółowe dane EHPA planuje zaprezentować w raporcie publikowanym w dalszej części roku.
W Polsce może być dalszy wzrost
Wcześniej w lutym dane dla Polski przedstawiła Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC. Według jej danych, cały polski rynek pomp ciepła w 2022 r. wzrósł o 120 proc. Natomiast rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków – aż o 130 proc.
W 2022 r. niemal co trzecie urządzenie w ogólnej liczbie sprzedanych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń w Polsce w 2022 r. było pompą ciepła, podano wówczas.
PORT PC przewiduje, że w 2023 r. dojdzie do dalszych znacznych wzrostów sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda w Polsce. Może on wynosić nawet ok. 40-50 proc. w stosunku do 2022 r. W przypadku gruntowych pomp ciepła wzrost może sięgnąć około 30-40 proc.
– Głównymi czynnikami napędzającymi sprzedaż pomp ciepła będzie atrakcyjność kosztów ogrzewania oraz programy wsparcia przy wykorzystaniu tej technologii w najbliższych latach i europejskie plany odejścia od stosowania paliw kopalnych w budynkach – podała organizacja.
W ocenie PORT PC potrzebne jest wprowadzenie nowego programu wymiany istniejących kotłów na paliwa kopalne. Organizacja sugeruje też pilne podpisanie porozumienia z branżą polskich producentów pomp ciepła.
Czytaj także:
- W mieszkaniu na wynajem ważne jest ogrzewanie. Otodom przeanalizował dane
- Miało być palenie opon i toksyczny dym. Ale łagodna zima ratuje nam powietrze
- Program „Czyste Powietrze” na nowo. Jak dostać pieniądze na wymianę kopciucha [EXPLAINER]
- Pompy ciepła nadal będą opłacalne w 2023 roku. Nawet po podwyżkach za prąd
- Kraków odzyska ciepło ze ścieków dzięki pompie ciepła. PGE i MPEC podpisały umowę