{"vars":{{"pageTitle":"Rok upałów z piekła rodem: to tu padły rekordy temperatury. W Europie było ich co najmniej kilka","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","fale-upalow","globalne-ocieplenie","klimat","main","najnowsze","rekordy-temperatury","zmiany-klimatyczne"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"31 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":651099}} }
300Gospodarka.pl

Rok upałów z piekła rodem: to tu padły rekordy temperatury. W Europie było ich co najmniej kilka

Wszystko wskazuje na to, że 2023 rok był najcieplejszym w historii pomiarów. Przyglądamy się miejscom na świecie dotkniętym zmianami klimatu w największym stopniu.

Od czerwca, każdy kolejny miesiąc 2023 roku był rekordowo ciepły, podaje Copernicus Climate Change Service. Już jesienią było wiadomo, że cały rok będzie pod tym względem rekordowy.

Listopad 2023 był kolejnym z szeregu wyjątkowo ciepłych miesięcy. Średnia globalna temperatura okazała się o 1,75°C wyższa od średniej z okresu 1850-1900. Średnia temperatura od stycznia do listopada była o 1,46°C wyższa od średniej przedindustrialnej z lat 1850-1900. Była też o 0,13°C wyższa od średniej z jedenastu miesięcy w 2016 r. – dotychczas najcieplejszego roku kalendarzowego w historii.


Czytaj też: Zmiany klimatu to nie tylko rekordy temperatur. Eksperci: pandemie chorób będą coraz częściej


Dane zebrane przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) pokazują, że fale upałów występowały w różnych regionach świata i zaczęły się już w kwietniu w Tajlandii. Kolejne rekordy padały w maju.

Jeszcze pod koniec września notowano temperatury powyżej 40 stopni – tym razem w Ameryce Południowej. W Europie i Ameryce Północnej rekordy temperatur padały w lipcu i sierpniu. Konkretne przykłady rekordów zamieściliśmy na poniższej grafice.

Cyklony, powodzie, pożary

Konsekwencją globalnego ocieplenia są też ekstremalne zjawiska pogodowe. Już w lutym i marcu w okolicach Australii i na Oceanie Indyjskim pojawił się cyklon Freddy. Był to cyklon o jednym z najdłuższych czasów trwania z dotychczas notowanych, podaje WMO. Największe straty spowodował we wrześniu śródziemnomorski cyklon Daniel, który najpierw nawiedził Europę, a potem północną Afrykę.

Anomalie dotyczyły też opadów. W południowo-wschodnich Indiach pora monsunowa była bardziej sucha niż wieloletnia średnia. Susza dotknęła też Afganistan, Argentynę czy Kanadę. W wielu miejscach na świecie doszło też do powodzi – między innymi w Bułgarii, Turcji, Libii, Mozambiku, Chinach, na Filipinach, w Indiach, Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Ekstremalne temperatury przyczyniły się do wielu pożarów. Ogień zniszczył ogromne połacie terenu w regionie śródziemnomorskim, Kanadzie, w Kalifornii i na Hawajach.

W tym roku widzieliśmy społeczności na całym świecie dotknięte pożarami, powodziami i wysokimi temperaturami. Rekordowe globalne upały powinny wywołać dreszcze u światowych przywódców – komentował Sekretarz Generalny ONZ António Guterres przed szczytem klimatycznym COP28.

Polecamy także: