{"vars":{{"pageTitle":"Rządowy pełnomocnik za szybką zmianą strategii energetycznej. "Jestem entuzjastą małych reaktorów"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","klimat","maciej-bando","main","najnowsze","pelnomocnik","polityka-energetyczna","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"8 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":672786}} }
300Gospodarka.pl

Rządowy pełnomocnik za szybką zmianą strategii energetycznej. „Jestem entuzjastą małych reaktorów”

Polska powinna jak najszybciej mieć nową politykę energetyczną, uważa pełnomocnik do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Pracom nad jej aktualizacjom powinien towarzyszyć przegląd programu energetyki jądrowej.

– Należy jak najszybciej przygotować nową strategię energetyczną Polski – mówił Maciej Bando podczas konferencji EEC Trends.

Z racji swojego doświadczenia będę wspierał ministerstwo w tym, żebyśmy jak najszybciej przedstawili założenia, które oczywiście zostaną poddane konsultacjom – wskazał.

Najważniejsze potrzebne zmiany

Jego zdaniem, strategia musi się skupić na tym, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo, dostępność i samowystarczalność źródeł energii. Zdecydowanie większy niż dotychczas nacisk należy położyć na aspekt cyberbezpieczeństwa.

– Ten aspekt był niedostrzegany. To powinno być cyberbezpieczeństwo w połączeniu z bezpieczeństwem fizycznym – dodał.

Zmiana polityki energetycznej musi iść w parze z Krajowym Planem na rzecz Energii i Klimatu oraz z dokonaniem przeglądu polskiego programu jądrowego – wskazał także pełnomocnik.

Zwrócił uwagą na to, że w energetyce jądrowej pojawiają się nowe technologie, jak SMR. Nie funkcjonują jeszcze komercyjne, ale w ciągu 10 lat powinno być to możliwe.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


– My chyba mamy szanse w energetyce jądrowej zbudować coś przeskakując pewne etapy. Jestem entuzjastą małych reaktorów – powiedział Maciej Bando.

W późniejszej wypowiedzi zaznaczył, że duże reaktory będą miały swoje miejsce w polskiej energetyce. Mają zapewniać podstawę wytwarzania.

Rozproszenie produkcji energii

Zwrócił uwagę, że budowa zeroemisyjnej gospodarki wiąże się z elektryfikacją wielu sektorów, jak na przykład ciepłownictwo.

Generuje to dodatkowy popyt na energię. Dlatego potrzebna jest zrównoważona polityka energetyczna – mówił.

Zrównoważona polityka ma między innymi zapobiec sytuacjom, kiedy operator systemu nakazuje ograniczenie produkcji energii z OZE. Jego zdaniem uzasadnione jest budowanie energetyki rozproszonej,

– Aby trochę uniknąć ogromnych nakładów na sieci, należy próbować zbudować taki model, który przybliży generację do obiorców – dodał.

Ważną rolę może w tym odegrać powrót do rozbudowy energetyki przemysłowej. Własne źródła mogą budować także samorządy i społeczności energetyczne.

Polecamy też: