{"vars":{{"pageTitle":""Ślad węglowy i co dalej?". Za nami kolejna konferencja programu Climate Leadership","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["300klimat","climate-leadership","esg","firmy","klimat","slad-weglowy","unep"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"28 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":609613}} }
300Gospodarka.pl

„Ślad węglowy i co dalej?”. Za nami kolejna konferencja programu Climate Leadership

Czy badanie śladu węglowego jest dziś wystarczające, aby firma mogła o sobie mówić jako o odpowiedzialnej społecznie? Jak biznes odnajduje się w gąszczu nowych wymagań i wytycznych dotyczących zielonej transformacji? Na ten temat dyskutowali uczestnicy konferencji Climate Leadership „Ślad węglowy i co dalej?”. 300Gospodarka jest patronem medialnym programu.

Konferencja odbyła się kilka dni po Szczycie Ambicji Klimatycznych, zwołanym przez Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Celem szczytu było przyspieszenie działań rządów, przedsiębiorstw, sektora finansowego, władz lokalnych i społeczeństwa obywatelskiego oraz wysłuchanie relacji na temat działań pionierskich na tym polu.

Climate Leadership realizuje ten postulat wśród polskich firm. Coroczna konferencja podsumowuje podejmowane w jego ramach działania.

Grupa aktywistów korporacyjnych rośnie

Współtwórca programu prof. Bolesław Rok podczas otwarcia konferencji zwrócił uwagę na świadomość działania w dobie „wielokryzysu, polikryzysu, a jednocześnie permakryzysu”.

– Myślę, że dzisiaj zdecydowana większość kadry kierowniczej zdaje sobie z tego sprawę, stąd też tak bardzo potrzebujemy inspirowania się. Dlatego, choć grupa aktywistów korporacyjnych stale rośnie, cały czas jest nas za mało — zauważył profesor Rok.

Podczas konferencji odbyły się otwarte debaty. Pierwsza z nich dotyczyła sprawiedliwej transformacji. Druga nosiła tytuł „Jaka gospodarka? Neutralna, regeneratywna, bioróżnorodna, zdekarbonizowana”. Uczestnicy mogli wymienić się doświadczeniami i pomysłami podczas tematycznych dyskusji w grupach i poszerzyć wiedzę w czasie części warsztatowej.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Prezentację dla uczestników przeprowadziła też prezeska ClientEarth w Polsce Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

– Moją super-mocą jest prawo, ale każdy z nas ma swoją super-moc, którą może się posłużyć odpowiadając na jakąś społeczną super-potrzebę. Ważne jest, żebyśmy nie byli obojętni i żebyśmy tę rzeczywistość zmieniali według naszej wizji. — zaapelowała do uczestników spotkania.

Czym jest program Climate Leadership?

Program Climate Leadership skupia ponad 150 niezależnych ekspertek i ekspertów w dziesięciu dziedzinach. Są to: bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważone finansowanie, raportowanie niefinansowe, gospodarka o obiegu zamkniętym, zrównoważony łańcuch dostaw, nowe technologie i innowacje na rzecz klimatu, zmniejszenie śladu węglowego, efektywność energetyczna i surowcowa, ochrona bioróżnorodności, edukacja klimatyczna.

Tylko w mijającym roku w programie wzięło udział ponad 3000 osób, odbyło się ponad 150 spotkań zakończonych opracowaniem opinii eksperckich, które stały się drogowskazem dla podążających indywidualnie obraną ścieżką współpracy uczestników Programu.

W tym roku w pracach Climate Leadership uczestnikami było dziewięć firmi: BASF Polska Sp.z o.o., BNP Paribas Bank Polska S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A., ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., ERGO Hestia, Grupa PZU, Ørsted, Samsung Electronics Polska i Visa, które pracowały nad 12 projektami. Łącznie, od początku trwania programu, wszystkie uczestniczące w nim firmy podjęły 47 szczegółowych zobowiązań zmniejszania swojego negatywnego wpływu na globalny klimat.

Więcej na ten temat na stronie programu.

Polecamy też: