{"vars":{{"pageTitle":"Susza już tu jest. Brak opadów to zagrożenie dla rolnictwa i dla lasów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","imgw","klimat","main","najnowsze","najwazniejsze","opady","pogoda","rolnictwo","susza","woda"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"12 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":582964}} }
300Gospodarka.pl

Susza już tu jest. Brak opadów to zagrożenie dla rolnictwa i dla lasów

Część Polski już doświadcza suszy. W wielu miejscach na północy i w centrum kraju nie padało od początku czerwca.

Problem suszy powtarza się w Polsce od 2015 roku. Negatywne skutki odczuwa w pierwszej kolejności przyroda i rolnictwo. Niski stan wody to wyzwanie dla elektrowni, które używają jej do chłodzenia. To także jeden z czynników, które w ubiegłym roku przyczyniły się do katastrofy ekologicznej na Odrze.

Bez opadów na północy Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał informacje o opadach od 1 do 11 czerwca. Wynika z nich, że na większości obszaru północnej i środkowej części Polski nie było deszczu w tym okresie.

Taki stan oznacza suszę meteorologiczną. Może ona doprowadzić do suszy rolniczej, a następnie hydrologicznej. Ta ostatnia oznacza niedobór wody w rzekach i jeziorach.


Polecamy też: Ciepłe zimy, wczesne wiosny i wyższe temperatury. Klimatolog mówi, co nas czeka [WYWIAD]


Wilgotność gleby w wielu rejonach Polski już dziś jest na niepokojącym poziomie. Poniższa mapa z danymi IMGW na 11 czerwca pokazuje, że dzieje się tak tam, gdzie brakuje opadów.

Niska wilgotność gleby to zła wiadomość przede wszystkim dla rolnictwa. Trudne warunki dla rolników mogą natomiast przełożyć się na wyższe ceny żywności.

Mało wody w rzekach

W ostatnich IMGW wydało ostrzeżenia o suszy hydrologicznej dla niektórych obszarów na północy Polski, ale także na przykład w województwie śląskim. Oznacza to, że niski poziom wodowskazów na stacjach pomiarowych utrzymuje się w tych miejscach od co najmniej 10 dni.

Na niski stan wody wpływa nie tylko brak opadów, ale także utrzymującą się wysoka temperatura. Natomiast trwająca susza to także większe ryzyko pożarów lasów. Według prognoz na poniedziałek i wtorek, znaczna część północnej Polski znajduje się w strefie ekstremalnego zagrożenia tym zjawiskiem.

Czytaj także: