Tylko 30 proc. ankietowanych z Polski uważa zmiany klimatu za jeden z trzech największych problemów związanych ze środowiskiem naturalnym, przed jakimi stoi ich kraj – wynika z globalnej ankiety przeprowadzonej przez Ipsos z okazji Dnia Ziemi.
Jedynie w Arabii Saudyjskiej i Rosji udział procentowy osób, które uznały zmiany klimatyczne za kluczowy problem środowiskowy ich państw był mniejszy niż w Polsce.
W tych dwóch krajach odsetek takich odpowiedzi wyniósł odpowiednio: 25 proc. i 13 proc.
Taki sam wynik procentowy jak w Polsce odnotowano natomiast w Argentynie.
Najpoważniej kwestię zmian klimatycznych traktują Japończycy – za kluczowy problem związany ze środowiskiem uważa je 54 proc. ankietowanych z tego kraju.
Na kolejnych miejscach w tej kategorii uplasowała się Korea Południowa (51 proc. ankietowanych), a także Kanada, Włochy, Francja i Niemcy (po 44 proc. ankietowanych).
Z drugiej strony Polacy znaleźli się w grupie narodów, które najpoważniej traktują problem zanieczyszczenia powietrza.
Aż 46 proc. ankietowanych z Polski uznało te kwestię za jedno z trzech kluczowych wyzwań ekologicznych, stojących przed ich krajem.
Wyższy odsetek podobnych odpowiedzi zanotowano jedynie w Korei Południowej (55 proc.), Indiach (53 proc.) oraz na Węgrzech (47 proc.).
Z kolei wśród narodów najmniej zaniepokojonych stanem powietrza w ich kraju znaleźli się Australijczycy (12 proc.) i Nowozelandczycy (9 proc.)
Jako drugi najpoważniejszy problem po zanieczyszczeniu powietrza ankietowani z Polski wymienili kwestię gospodarki odpadami i ilości produkowanych śmieci – jako jedno z kluczowych traktuje to zagadnienie 39 proc. Polaków.
Trzecim największym wyzwaniem stojącym przed Polską jest według uczestników badania wylesianie – to ważny problem według 34 proc z nich.
Inne zjawiska, o które byli pytani w badaniu Polacy, to:
– transformacja energetyczna i poszukiwanie nowych źródeł energii (26 proc. wskazało, że jest wśród trzech najpoważniejszych wyzwań)
– zanieczyszczenie wody (20 proc.)
– emisja gazów cieplarnianych (18 proc.)
– ochrona naturalnego środowiska przyrodniczego (17 proc.).
Ipsos przeprowadził swoją ankietę za pośrednictwem Internetu wśród 20,590 osób w wieku od 16 do 74 lat, pochodzących z 29 państw świata. Sondaż przeprowadzono między 21 lutego a 6 marca 2020 roku.
O tym, czy sami Polacy są gotowi zmienić swoje indywidualne przyzwyczajenia dla ochrony klimatu przeczytasz w tym artykule.
Artkuł powstał w ramach Tygodnika Klimatycznego 300KLIMAT. Na nasz nowy cotygodniowy newsletter możesz zapisać się tutaj.
Polecamy także:
>>> Prof. Zbigniew Karaczun: Materiały edukacyjne o klimacie MEN są „skandaliczne”