{"vars":{{"pageTitle":"Polska i Niemcy na czele niechlubnego rankingu. Tak trują elektrownie węglowe","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","elektrownie","ember","emisje-co2","emisje-gazow-cieplarnianych","energetyka","eu-ets","klimat","main","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"23 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":569990}} }
300Gospodarka.pl

Polska i Niemcy na czele niechlubnego rankingu. Tak trują elektrownie węglowe

Na liście największych emitentów gazów cieplarnianych w UE pierwsze dziesięć miejsc zajmują elektrownie węglowe. A najwięcej z nich znajduje się w Polsce i w Niemczech.

Te dziesięć elektrowni odpowiadało w 2022 roku za jedną czwartą ogółu emisji sektora energetycznego i 13 proc. wszystkich emisji odnotowanych w systemie EU-ETS. Wyliczenia pochodzą z najnowszego raportu think-tanku Ember pod tytułem “Repeat offenders: coal power plants top the EU emitters list”.

Elektrownie węglowe to recydywiście na brudnej liście UE. Im szybciej Europa odejdzie od energii węglowej, tym lepiej – mówi analityczka Ember Harriet Fox, cytowana w komunikacie prasowym.

Kto emituje najwięcej?

Na pierwszym miejscu listy największych emitentów znajduje się Elektrownia Bełchatów, która uwolniła do atmosfery ponad 35 milionów ton CO2 w 2022 roku. Na kolejnych miejscach są niemieckie elektrownie Neurath, Boxberg i Niederaussem. Już na piątym miejscu natomiast – Elektrownia Kozienice z emisją niemal 17 mln ton.


Czytaj też: Gazu w energetyce będzie coraz więcej. W budowie nowe elektrownie


Na dziewiątym miejscu znalazła się Elektrownia Turów. Dziesiątkę zamyka jedyna w tym zestawieniu jednostka spoza Polski i Niemiec – bułgarska elektrownia Maritsa East 2.

Trzy przedsiębiorstwa energetyczne zdominowały emisje w sektorze energetycznym szósty rok z rzędu: RWE, PGE i EPH. Każde z nich wyemitowało prawie tyle samo ekwiwalentu CO2, co włoski sektor energetyczny w 2022 roku – czytamy dalej.

Łącznie te trzy przedsiębiorstwa odpowiadały za 30 proc. emisji w sektorze energetycznym UE. Za większość z nich odpowiadały elektrownie na węgiel brunatny.

Obrazuje to poniższa grafika.

Kiedy odejście od węgla?

Cały sektor energetyczny UE to źródło 739 milionów ton wyemitowanych w 2022 roku gazów cieplarnianych. To około połowa wszystkich emisji objętych systemem ETS. Za 60 proc. emisji energetyki odpowiadało spalanie węgla.

Mimo, że węgiel nadal dominuje w emisjach w UE, długoterminowy spadek udziału energetyki węgla jest wyraźny: emisje ze spalania węgla w 2022 r. były o 40 proc. niższe niż dekadę temu. Pomimo obaw o powrót Europy do energii węglowej podczas globalnego kryzysu gazowego, wzrosty były ograniczone. Emisje z węgla wzrosły o 6 proc. w porównaniu do 2021 r., ale pozostały poniżej poziomów z 2019 r. – wskazuje Ember.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Spadek emisji z węgla odnotowano i w Polsce, i w Niemczech. Większe tempo spadku osiągnął jednak nasz zachodni sąsiad – emisje są dziś o 37 proc. niższe niż dekadę temu. Polska w tym czasie osiągnęła jedynie 12 proc. spadku.

A do 2030 roku Niemcy chcą całkowicie odejść od węgla w energetyce. Polska jeszcze takiej daty nie wyznaczyła.

Jeśli Polska nie zmieni kursu, wkrótce pozostanie największym emitentem w UE. Niemcy robią postępy w celu zmniejszenia zależności od węgla, ale Polska jeszcze nie zaczęła – komentuje Harriet Fox.

Polecamy też: