{"vars":{{"pageTitle":"To badanie obala stereotyp: wcale nie najmłodsi Polacy troszczą się najbardziej o klimat i ekologię","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","wykres-dnia"],"pageAttributes":["ekologia","konsumenci","polska","recykling","sondaz","spoleczenstwo","srodowisko","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"4 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":56347}} }
300Gospodarka.pl

To badanie obala stereotyp: wcale nie najmłodsi Polacy troszczą się najbardziej o klimat i ekologię

Zmiany klimatu, problemy ekologiczne Ziemi, szóste wielkie wymieranie gatunków. Polacy mają świadomość problemów ekologicznych, ale najlepszą wiedzą dysponują ludzie po 35 roku życia. 

Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez Quality Watch na potrzeby Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Wyniki mogą być zaskakujące: we wszystkich poruszanych tematach większą wiedzą i zaangażowaniem w sprawy klimatu i ekologii odznaczają się Polacy po 35 roku życia. 


Czytaj: Badanie: Polacy nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń dla ochrony klimatu. Uważają, że to rząd powinien się nią zająć


“Patrząc na wyniki naszego badania należy poddać w wątpliwość powszechne przekonanie o wysokiej świadomości młodych ludzi na temat problemów klimatycznych. (…) To starsi wykazują się mniejszą ignorancją i w codziennym życiu bardziej troszczą się o los planety” – powiedziała Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor. 

Zielona wrażliwość

Znaczna grupa Polaków wie, że Ziemia boryka się z problemami ekologicznymi. Takich osób jest 82 procent. Wśród ludzi powyżej 35 roku życia ta świadomość jest wyższa. Ma ją 86 proc. osób, podczas gdy wśród osób młodszych jest to 75 proc. 

Częściej na konieczność ochrony środowiska z najwyższym priorytetem wskazują kobiety – 71 proc., wobec 59 proc. mężczyzn.


Czytaj również: Światowy sondaż: Polacy nie uważają zmian klimatu za problem. Ale zanieczyszczenie powietrza już tak


Problematyka ochrony środowiska nie jest za to istotna tylko dla 16 proc. badanych. 

Najciekawsze jest jednak to, że największą wagę do tego tematu przykładają osoby powyżej 45 lat. Jest ich aż 74 procent.

Eko-praktyki Polaków

Badacze zapytali Polaków o to, co robią dla środowiska. Najczęściej segregujemy więc śmieci (73 proc.), potem korzystamy z wielorazowych toreb na zakupy (58 proc. badanych). Prawie połowa stara się nie marnować żywności (44 proc. ) a jedna trzecia stara się oszczędzać wodę. 

Polak zielenieje z wiekiem

Wraz z upływem lat wzrasta nie tylko świadomość problemów związanych z ochroną środowiska i klimatu, ale też zaangażowanie w działania proekologiczne.

Śmieci segreguje jedynie 60 proc. osób w wieku do 24 lat, podczas gdy wśród osób powyżej 45 lat jest to już 78 proc.

Toreb wielorazowych używa połowa pytanych do 24 lat i 61 proc. powyżej 45. roku życia.

Jedynie 36 proc. osób młodych deklaruje, że nie wyrzuca zakupionej żywności, podczas gdy wagę do tego przykłada 48 proc. osób powyżej 45 lat.


Przeczytaj również: 11 tysięcy naukowców przemówiło jednym głosem: oto sześć zmian, które musimy wdrożyć, aby uniknąć katastrofy klimatycznej