{"vars":{{"pageTitle":""To nie Zielony Ład jest winny". Koalicja Klimatyczna komentuje rolnicze protesty","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["europejski-zielony-lad","koalicja-klimatyczna","najnowsze","protest-rolnikow","rolnicy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":673448}} }
300Gospodarka.pl

„To nie Zielony Ład jest winny”. Koalicja Klimatyczna komentuje rolnicze protesty

To nie Europejski Zielony Ład jest winny obecnemu kryzysowi w rolnictwie, ocenia Koalicja Klimatyczna. Według ekologów protesty rolników to skutek niedoinformowania ich co tak naprawdę zawierają propozycje Komisji Europejskiej w sprawie zielonej transformacji w rolnictwie.

Piątkowy protest rolników to jedna z największych tego rodzaju akcji ostatnich lat. Rolnicy nie zgadzają się na wprowadzenie Europejskiego Zielonego Ładu, napływ towarów z Ukrainy, protestują również przeciw spadkowi opłacalności produkcji. W piątek 9 lutego zablokowali centrum Poznania, Rzeszowa, Krakowa oraz wielu innych miast w Polsce. Łącznie protestują w ponad 250 lokalizacjach. Więcej o rolniczym proteście piszemy tutaj.

Do podobnych protestów dochodzi w całej Europie. Rolnicy protestują przeciw wspólnej sprawie – nie zgadzają się oni na plan transformacji rolnictwa w ramach Green Dealu.

Koalicja Klimatyczna zaznacza jednak, że to nie Zielony Ład jest winny obecnemu kryzysowi w rolnictwie.

Wprowadzanie rozwiązań pro środowiskowych wymaga odpowiedniego przygotowania i szeroko zakrojonej polityki informacyjnej. Tymczasem jej brakuje. To sprawia, że Europejski Zielony Ład staje się synonimem opresyjnego i biurokratycznego systemu, a nie rozwiązań niezbędnych z punktu widzenia bezpieczeństwa żywnościowego i odpowiedniej jakości żywności. Problem nie leży więc w tym, że rolnicy są przeciwni ochronie środowiska. To grupa, która bardzo dobrze widzi wyzwania związane na przykład z przenawożeniem czy stosowaniem nadmiernej ilości antybiotyków w hodowli. Ale spóźniliśmy się z przygotowaniem rolników do transformacji. Musimy to jak najszybciej nadrobić – uważa Paulina Sobiesiak–Penszko z Instytutu Spraw Publicznych, cytowana w komunikacie Koalicji Klimatycznej.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Koalicja Klimatyczna zwraca uwagę, że rolnictwo stoi przed skomplikowanymi wyzwaniami, które są wynikiem zarówno długotrwałych problemów strukturalnych, jak i nowych kryzysów. Wśród tych wyzwań znajdują się rosnące koszty produkcji, spadająca opłacalność, nierówna konkurencja z krajami spoza Unii Europejskiej, rozbudowana biurokracja w polityce rolnej, a także bezpośrednie i pośrednie konsekwencje wojny w Ukrainie oraz zmian klimatycznych. Te problemy nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie gospodarstw rolnych, ale również zagrażają długoterminowej trwałości i stabilności sektora rolnego.

Konsultacje z rolnikami są niezbędne

Eksperci Koalicji podkreślają, że aby ekologiczna transformacja była skuteczna, konieczne jest bezpośrednie zaangażowanie i współpraca z rolnikami. To oni są najbardziej zaznajomieni z praktycznymi aspektami produkcji rolnej. Mogą dostarczyć cennych informacji na temat tego, jak najlepiej zaimplementować nowe praktyki, jednocześnie zabezpieczając swoje źródła dochodu. Ważne jest, aby rolnicy nie byli postrzegani tylko jako odbiorcy zmian, ale jako aktywni współtwórcy rozwiązania. Oznacza to również, że muszą być dostępne odpowiednie wsparcie finansowe, szkolenia i zasoby, które umożliwią im adaptację do nowych metod produkcji i zarządzania gospodarstwem.

Właściwe wdrożenie polityki Europejskiego Zielonego Ładu przyniesie rolnikom wiele korzyści.

 – To właśnie Europejski Zielony Ład wymógłby inne niż dziś dzielenie środków, dając je tym rolnikom, którzy – zgodnie z oczekiwaniami coraz większej liczby konsumentów – wdrażaliby w swoich gospodarstwach działania i praktyki uwalniające nie tylko od zależności płacenia za rolniczą chemię ale także od przelicznika za hektar i wielkotowarowość. Jeśli w życie weszłyby także reformy EZŁ dotyczące skracania łańcuchów dostaw, wzmacniania lokalności produkcji, coraz większego płacenia za stosowanie rozwiązań proekologicznych, to również rolnik, który dziś płacze, że nie ma jak sprzedać po godziwej cenie swoich produktów, stałby się wielkim wygranym – twierdzi Justyna Zwolińska, prawniczka specjalizująca się w zagadnieniach związanych z polityką jakości i ochroną środowiska w rolnictwie, cytowana w komunikacie.

Koalicja Klimatyczna to porozumienie 27 organizacji pozarządowych. Jej misją jest działanie w celu zapobiegania wywoływanym przez człowieka zmianom klimatu dla dobra ludzi i środowiska.

Polecamy: