{"vars":{{"pageTitle":"Programy wyborcze Trzaskowskiego i Dudy: jak często kandydaci mówią o ekologii?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","wykres-dnia"],"pageAttributes":["andrzej-duda","ekologia","polska","program-wyborczy","rafal-trzaskowski","wybory-prezydenckie","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"3 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":58075}} }
300Gospodarka.pl

Programy wyborcze Trzaskowskiego i Dudy: jak często kandydaci mówią o ekologii?

W programie wyborczym Rafała Trzaskowskiego są 44 odniesienia do szeroko pojętej ekologii, a w programie Andrzeja Dudy – 13, wynika z analizy fraz kluczowych 300Gospodarki.

W naszej analizie wzięliśmy pod uwagę poruszane przez nich zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, zmian klimatu oraz ekologii i policzyliśmy, ile razy w programach Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudy padają słowa kluczowe z zakresu szeroko rozumianej tematyki ekologicznej.

To słowa, które w dzisiejszych czasach każda zainteresowana zmianami klimatu i ochroną przyrody osoba odmienia codziennie przez wszystkie przypadki.

Nasze zestawienie nie powie nic o rozwiązaniach, które proponują kandydaci ani wykonalności ich deklaracji. Nie rozstrzyga też o tym, kto ma rację, a kto nie. Naszym celem jest wyłącznie zaprezentowanie zainteresowania kandydatów danymi zagadnieniami.

Skutki zmian klimatu objawiają się przede wszystkim suszami i powodziami, do których musimy się przygotować. Polska cały czas nie uporała się ze smogiem.  Do tego dochodzi rosnąca góra nierozkładających się (i często płonących) śmieci i coraz bardziej dzielące społeczeństwo kwestie ochrony dzikiej przyrody i zwierząt.


Czytaj także: Za jedną czwarta tweetów negujących zmiany klimatu kryją się boty


Polska stoi przed wyzwaniami ekologicznymi, jakich dotąd nie znała. Członkostwo w Unii Europejskiej i ratyfikacja Porozumienia paryskiego w 2015 roku wymagają od nas wdrożenia polityki klimatycznej, która nakieruje naszą gospodarkę na drogę do neutralności klimatycznej.

To pociąga za sobą zmierzenie się z problemem transformacji energetycznej, a zwłaszcza zaplanowania przyszłości polskich regionów węglowych.

Artykuł powstał w ramach Tygodnika Klimatycznego 300KLIMAT. Na nasz nowy cotygodniowy newsletter, któremu partneruje IMPACT, możesz zapisać się tutaj.

McKinsey: Polska może być neutralna klimatycznie za 30 lat. Koszt? 380 mld euro