{"vars":{{"pageTitle":"Turów: To nie koniec negocjacji. Czechy chcą rozmowy premierów obu krajów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["czechy","konflikt","negocjacje","petr-fiala","pge","polska","premier","tsue","turow"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"27 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":253307}} }
300Gospodarka.pl

Turów: To nie koniec negocjacji. Czechy chcą rozmowy premierów obu krajów

Negocjacje w sprawie kopalni w Turowie nie są zakończone – powiedział premier Czech Petr Fiala. Dodał jednak, że strona polska i czeska będą nadal szukać rozwiązania w tej kwestii.

Strona czeska nie chce jeszcze podpisać umowy ws. Turowa i liczy na wznowienie rozmów premierów obydwu państw.

Jak donosi Rzeczpospolita, czeski premier powiedział, że główne problemy stanowią nadal wysokość rekompensaty finansowej i długość nadzoru sądowego nad przestrzeganiem porozumienia.

Projekt umowy, za którym optuje czeski rząd, zakłada rekompensatę dla Pragi w wysokości 50 mln euro za szkody spowodowane w wyniku działalność kopalni. Polska oferuje 40 mln euro. Spór toczy się również o czeskie żądanie dziesięcioletniego nadzoru sądowego. Polska mówi o dwóch latach – referuje sporne stanowiska obydwu stron dziennik.

Stanowisko Fiali nie zmieniło się od ostatnich negocjacji Polski i Czech. Czeski premier już wtedy sygnalizował, że tamte rozmowy nie zakończyły negocjacji.

Rozmowy to część sporu o rozszerzenie przez Polskę wydobycia i działania elektrowni w Turowie, trzeciego po Bełchatowie i Koninie producenta węgla brunatnego w kraju. Turów dostarcza ok. 7 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce.

Czechy twierdzą, że wydobycie prowadzi do utraty wód gruntowych i powoduje inne zanieczyszczenia, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nakazał Polsce zapłacić dzienną karę w wysokości 500 tys. euro na rzecz Komisji Europejskiej za niewstrzymanie działalności w kopalni.

Więcej o sprawie należącej do PGE kopalni Turów i konflikcie Polski z UE pisaliśmy w tych artykułach: