{"vars":{{"pageTitle":"Velux do 2041 chce nie tylko zneutralizować, ale też zadośćuczynić za emisje gazów cieplarnianych od początku istnienia firmy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["bioroznorodnosc","csr","kryzys-klimatyczny","neutralnosc-klimatyczna","velux","wwf","zrownowazony-rozwoj"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"4 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":61426}} }
300Gospodarka.pl

Velux do 2041 chce nie tylko zneutralizować, ale też zadośćuczynić za emisje gazów cieplarnianych od początku istnienia firmy

Grupa Velux do 2041 roku będzie nie tylko neutralna klimatycznie, ale też pochłonie swoje wszystkie historyczne emisje gazów cieplarnianych.

Velux, pochodzący z Danii największy na świecie producent okien dachowych, chce osiągnąć swój cel we współpracy z organizacją pozarządową WWF, z pomocą której będzie sadzić i chronić istniejące lasy w Afryce. 

Firma oszacowała swoje emisje od momentu rozpoczęcia działalności w 1941 roku na 4,5 miliona ton. Teraz zamierza pochłonąć 5,6 milionów ton dwutlenku węgla.

Aby to osiągnąć, grupa zamierza przekształcić swoją działalność na całym świecie. Przekształcenia te wpłyną na produkcję, łańcuch dostaw, produkty i pracowników ( w tym postawieniu wymagań dotyczących redukcji śladu węglowego swoim dostawcom).

Do 2030 roku grupa Velux zamierza osiągnąć obniżenie śladu węglowego swoich produktów o połowę w całym łańcuchu wartości. Zobowiązała się też do tworzenia opakowań bez wykorzystania tworzyw sztucznych — będą one w 100 proc. nadawały się do recyklingu.

Cele redukcji emisji i działania w tym kierunku podjęte przez grupę Velux są zgodne z założeniami zatrzymania wzrostu globalnej temperatury na 1,5 stopnia z Porozumienia paryskiego.

Zobowiązanie do ograniczenia emisji na podstawie badań naukowych oraz obliczenie śladu węglowego zostało dokonane we współpracy z Inicjatywą Science Based Targets Initiative, która zachęca firmy do działań na rzecz redukcji emisji i wspiera oraz ocenia wyznaczane przez biznes cele klimatyczne.

Dożywotnia neutralność węglowa, którą grupa chce osiągnąć do 2041 roku została opracowana we współpracy z WWF, największą na świecie pozarządową organizacją ekologiczną, która ma siedzibę w Szwajcarii.

Partnerzy zrealizują je przez inwestycje w projekty ochrony lasów i bioróżnorodności opracowane specjalnie na potrzeby firmy i prowadzone przez następne 21 lat.

To ma pozwolić ograniczyć zanikanie siedlisk, wylesianie i degradację gleby, które zagrażają bioróżnorodności ekosystemów leśnych na całym świecie.

Grupa Velux jest także członkiem United Nations Global Compact, co oznacza, że uczestniczy w inicjatywie ONZ na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

“Nie ma firm świętych, ale są takie, które przynajmniej już zaczęły się modlić” – czyli jak zarabiać na promowaniu swoich wartości