{"vars":{{"pageTitle":"Z okazji 50-tego Dnia Ziemi aktywiści zapraszają do wzięcia udziału w internetowej akcji #WykiełkujNadzieję","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["300klimat","ekologia","kryzys-klimatyczny","ministerstwo-klimatu","polska","susze"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"22 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":50911}} }
300Gospodarka.pl

Z okazji 50-tego Dnia Ziemi aktywiści zapraszają do wzięcia udziału w internetowej akcji #WykiełkujNadzieję

Celem internetowej akcji jest wywołanie dyskusji na temat kolejnych, wyzwań jakie czekają nas w związku z kryzysem klimatycznym i środowiskowym. 

“Już teraz Polska zmaga się z bezprecedensową suszą, której skutki z dnia na dzień będą coraz mocniej odczuwalne. Akcja #WykiełkujNadzieję skupi się na najlepszych możliwych wizjach przyszłości. Zainicjowaniu dyskusji o nadziei towarzyszy przekonanie, że pozytywnym scenariuszom trzeba pomóc się spełnić, przede wszystkim, poprzez jasne i stanowcze wywieranie presji na politykach i decydentach” – piszą organizatorzy akcji.

Akcja składa się z trzech uzupełniających się elementów. Dziś rano pod Ministerstwem Klimatu mają stawić się aktywiści, którzy z okazji Dnia Ziemi wręczą przedstawicielom ministerstwa sadzonki warzyw zagrożonych suszą. Hasło tego spotkania brzmi “My mamy nadzieję, Wy macie władzę”.

Do udziału w akcji zaproszeni są też internauci. Dla nich przeznaczone jest wydarzenie online – w jego ramach osoby indywidualne, organizacje i ruchy oddolne są zachęcane do publikowania w mediach społecznościowych ich zdaniem najlepszych możliwych scenariuszy przyszłości, w kontekście katastrofy klimatycznej i środowiskowej z hashtagiem #WykiełkujNadzieję.

Akcja ma zainspirować dłuższą dyskusję, dlatego  w kolejnych dniach na Facebooku Strajku dla Ziemi będą publikowane teksty, które powstały w wyniku akcji. Udział w niej potwierdziły naukowczynie, aktywiści, dziennikarki, osoby związane z kulturą i sztuką.

“Wielu z nas z niepokojem myśli o najbliższej i dalszej przyszłości, dlatego chcemy rozmawiać o tym, że istnieją rozwiązania. Potrzebujemy zmian i polityków, którzy podejmą konkretne działania” – mówi Aga ze Strajku dla Ziemi.

Strajk dla Ziemi jest niezależnym, oddolnym ruchem obywatelskim, działającym na rzecz powstrzymania zmian klimatu, który zawiązał się na początku 2019 roku po ogłoszeniu raportu IPCC.

Czytaj także:

>>> Strajk hologramów przed Pałacem Kultury: walka o klimat nie ustaje, pomimo pandemii

>>> Potrzebujemy masowego, symbolicznego ataku na konsumpcjonizm i pogoń za wzrostem PKB za wszelką cenę – wywiad z filozofką Ewą Bińczyk