{"vars":{{"pageTitle":"Zanim usiądziesz do wigilijnego stołu. Pięć sposobów na "zielone" święta Bożego Narodzenia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","klimat","main","najnowsze","swieta-bozego-narodzenia","zrownowazone-swieta"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"23 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":647111}} }
300Gospodarka.pl

Zanim usiądziesz do wigilijnego stołu. Pięć sposobów na „zielone” święta Bożego Narodzenia

Nadmiar jedzenia, nietrafione prezenty, sztuczna choinka. Zanim zasiądziemy do wigilijnego stoły warto przemyśleć w jakim stylu chcemy obchodzić święta Bożego Narodzenia. Oto pięć sposobów, jak uczynić święta bardziej przyjaznymi dla środowiska. 

Jeśli chcemy by nasze wybory konsumenckie były bardziej zrównoważone i świadome sezon świąteczny to doskonały czas na wprowadzanie praktyk przyjaznych dla środowiska.

Zrównoważone prezenty

Pierwsza sprawa to prezenty. Zamiast wybierać tradycyjne, które przyczyniają się do marnotrawstwa i nadmiaru, szczególnie jeśli okazują się nietrafione, można rozważyć zrównoważone alternatywy.

Jak to zrobić? Najłatwiej uniknąć marnotrawstwa oferując jako prezent doświadczenia, a nie przedmioty, np. bilety do kina czy teatru, lekcje gotowania lub dzień w SPA. Można też kupić karty podarunkowe, które pomogą uniknąć kupienia przedmioty, który zaraz po świętach trafi do kosza.

Eko dekoracje

Dekoracje, które wybieramy na święta także mogą być bardziej lub mniej ekologiczne. Można przystroić swoje wnętrza w sposób przyjazny dla środowiska, wybierając dekoracje ekologiczne lub robione własnoręcznie z elementów ozdobnych, które już posiadamy w domu.

Można też zaopatrzyć się w naturalne elementy, takie jak szyszki czy suszone plasterki cytrusowe, aby dodać uroku biodegradowalnym dodatkiem. Unikanie kupowania nowych, sztucznych dekoracji jest też jednym z rozwiązań.

Stop marnowaniu jedzenia

Planując swoje świąteczne posiłki, warto też zwrócić uwagę na lokalnie pozyskiwane składniki. Minimalizowanie marnotrawstwo żywności to także ważna część eko- swiąt. Warto planować porcje z umiarem.

Program ONZ ds. Środowiska (UNEP) szacuje, że od 8 do 10 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych ma związek z marnowaniem żywności.

Według badań warszawskiej SGGW, przeciętne polskie gospodarstwo domowe wyrzuca tygodniowo prawie 4 kilogramy odpadów żywnościowych, w tym ponad 2 kilogramy to odpady jadalne.

Według badań przeprowadzonych przed ubiegłorocznym Bożym Narodzeniem aż 39 proc. Polaków otwarcie przyznaje, że zdarza im się wyrzucać świąteczne jedzenie. Jak mówią, najczęstszym powodem jest jego zepsucie (52 proc.). Wyrzucamy głównie sałatkę jarzynową (51 proc.), pieczywo (38 proc.), warzywa i owoce (22 proc.), śledzie (21 proc.) i rybę po grecku (20 proc.).

Rozważenie roślinnych lub wegetariańskich posiłków to również sposób na redukcję śladu węglowego swojego posiłku.

Eko-opakowania

To, w co spakujemy prezenty także pozostaje nie bez znaczenia dla środowiska. Papier z recyklingu, kawałki materiałów tekstylnych lub po prostu torebki na prezenty z poprzednich lat – wszystko to będzie bardziej eko, od nowego, kolorowego papieru do pakowania.

Takie pakunki można udekorować naturalnymi elementami, takimi jak sznurek, suszone kwiaty czy wielokrotnego użytku materiałowe wstążki. Po rozdaniu prezentów można zachęcić obdarowanych do ponownego użycia opakowań, aby zminimalizować odpady.


Zobacz też: Wypożyczanie choinek to za granicą prężny ekobiznes. Polacy jeszcze go nie odkryli


Jaka choinka?

Wydawałoby się, że najlepiej kupić sztuczną choinkę: może posłużyć wiele lat i dzięki niej oszczędzimy drzewko naturalne. Ale wcale tak nie jest. Pod względem wplywu takiej decyzji na środowisko wybór sztucznej choinki wcale nie jest najlepszy.

Poniższa grafika przedstawia zestawienie trzech rodzajów choinek, ich cen i wpływu na środowisko.

Przy zakupie choinki najlepszym pomysłem jest zakup choinki naturalnej. Jest jednak kilka aspektów, o które warto zadbać. Jednym z nich jest kupno drzewka pochodzącego z lokalnych upraw. Ważne, aby choinka po świętach trafiła do punktu skupu choinek, gdzie zostanie np. rozdrobniona i wykorzystana w ogrodnictwie. Jednak opcją najbardziej korzystną dla środowiska, a na pewno mniej dostępną jest wypożyczenie drzewka w donicy z zachowanymi korzeniami.

Czytaj także: