{"vars":{{"pageTitle":"Raport: Pomorze, Małopolska i Mazowsze najlepsze w eko-innowacjach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","analizy"],"pageAttributes":["300klimat","bank-millennium","ekologia","innowacyjnosc","klimat","main","najnowsze","najwazniejsze","regiony","wojewodztwa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":415547}} }
300Gospodarka.pl

Zielono jest nad morzem. Pomorze najbardziej eko wśród polskich regionów

Pomorze, Małopolska i Mazowsze to regiony najbardziej zaangażowane w zieloną transformację. Na drugim biegunie są województwa świętokrzyskie i opolskie.

Zestawienie województw zawarto w raporcie „Eko-indeks Millennium – potencjał eko-innowacyjności regionów”. Został on przygotowany przez Bank Millennium z Urzędem Patentowym, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Szkołą Główną Handlową.

Kto jest eko-innowacyjny?

Czołówka eko-innowacyjnych regionów jest na przestrzeni ostatnich pięciu lat względnie stabilna – to województwa pomorskie, małopolskie i mazowieckie. Na czele zestawienia znalazło się Pomorze, choć różnice w wartościach eko-indeksu wśród liderów nie są znaczne – czytamy w komunikacie dotyczącym raportu.

Autorzy zwracają uwagę, że są to regiony, gdzie ulokowane są duże ośrodki gospodarcze i akademickie. Trzy województwa są liderami szeroko rozumianej innowacyjności, choć zauważalne są różnice w akcentach ekologicznych.

Wartość Eko-indeksu powyżej średniego poziomu krajowego mają także województwa dolnośląskie oraz podkarpackie.

Pozycje regionów w rankingu za 2022 r. pokazuje mapa poniżej.

Ale z drugiej strony w pozostałych województwach nie ma zastoju. Z raportu wynika, że w aż dziesięciu wartość Eko-indeksu wzrosła względem ubiegłego roku. Największy wzrost odnotowano w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim i łódzkim.

Na eko-innowacyjność należy patrzeć jak na proces i z tego punktu widzenia warto odnotować, że na przestrzeni ostatnich 5 lat poziom indeksu wzrósł w niemal wszystkich regionach, a znaczna część z nich skróciła dystans do lidera. Najsilniej jest to widoczne w łódzkim i warmińsko-mazurskim, które w tym horyzoncie czasowym najbardziej skróciły dystans do najlepszego województwa – czytamy dalej.

Co się składa na indeks?

Autorzy wyróżnili cztery kategorie w ramach eko-indeksu. Jeśli chodzi o nakłady na eko-innowacje, przoduje województwo mazowieckie. Za nim znalazło się dolnośląskie i małopolskie. Powyżej wartości wskaźnika dla Polski są także województwa podkarpackie i pomorskie.

Kolejna kategoria to efekty eko-innowacji. To m.in. wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł czy patenty na eko-innowacje. W tym przypadku na czele rankingu są województwa pomorskie, łódzkie i małopolskie.

Trzecia składowa indeksu to aktywność społeczno-ekonomiczna w obszarze eko-innowacji. Uwzględniono tu „zielone” przedsiębiorstwa, ale też np. przewozy pasażerskie. W czołówce są województwa mazowieckie, pomorskie, małopolskie, z istotną przewagą nad pozostałymi regionami.

Ostatnia kategoria to efektywność wykorzystania zasobów. Chodzi tu o korzystanie z energii i wody, a także emisyjność gospodarki regionu. Dominują tu regiony, które są mniejszymi ośrodkami gospodarczymi. Liderem jest województwo pomorskie, a za nim województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, podkarpackie i dolnośląskie.

Regulacje związane z ekologią postrzegane są wciąż bardziej jako blokada, a nie stymulanta dla innowacji. Jednak wdrażanie rozwiązań ekologicznych, szczególnie tych innowacyjnych, to inwestycja, która w długiej perspektywie przynosi korzyści – mówi pomysłodawca indeksu i główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski.

Ma on nadzieję, że opracowanie posłuży jako platforma do dyskusji na temat znaczenia i rozwoju zielonych innowacji w kraju. A także zachęci do współpracy, bo jak pokazują wyniki badania – sprzyja ona eko-innowacjom.

Dyskusja o poprawie świadomości ekologicznej jest szczególnie pożądana w warunkach kryzysu energetycznego, który dotyka obecnie Europę – podkreśla ekonomista.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy też: