{"vars":{{"pageTitle":"Zmiany klimatu to spadek dochodów, także w Polsce. Nowe prognozy naukowców","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300grafika","300klimat","dochody","globalne-ocieplenie","infografika","klimat","kryzys-klimatyczny","main","najnowsze","zmiana-klimatu"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"18 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":704344}} }
300Gospodarka.pl

Zmiany klimatu to spadek dochodów, także w Polsce. Nowe prognozy naukowców

Zmiany klimatu przyczynią się do spadku dochodów w skali całego świata o 19 proc. do 2050 roku, co oznacza 38 bilionów dolarów strat rocznie. W Polsce spadek wyniesie niemal 10 proc. Natychmiastowe działanie na rzecz obniżenia emisji może pozwolić na uniknięcie jeszcze większych strat w kolejnych latach.

To wnioski z nowo opublikowanego badania naukowców z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK). Wykorzystali oni dane dla 1600 regionów z całego świata z ostatnich 40 lat, by wykonać projekcję na kolejne ćwierć wieku.

Z prognozy wynika, że najbardziej prawdopodobny jest globalny spadek dochodów o 19 proc., niezależnie od przyszłych działań ograniczających emisje. Biorąc pod uwagę niepewność prognozy, przedział spadku to pomiędzy 11 a 29 proc.

Jak tłumaczy główny autor badania Maximilian Kotz, 19 proc. spadek dochodu przełoży się na 17 proc. spadku PKB. Straty dotkną niemal wszystkich państw na świecie.

Straty niemal na całym świecie

Nasza analiza pokazuje, że zmiany klimatyczne spowodują ogromne szkody gospodarcze w ciągu najbliższych 25 lat w prawie wszystkich krajach na całym świecie, również w krajach wysoko rozwiniętych, takich jak Niemcy i USA, gdzie prognozowana mediana spadku dochodów wynosi 11 proc., a we Francji 13 proc. – dodaje współautorka badania Leonie Wentz.

Oznacza to, że np. we Francji połowa populacji odczuje spadek co najmniej 13 proc. swoich dochodów.


Czytaj też: Dziesięć miesięcy rekordów temperatur. Za nami najcieplejszy marzec w historii pomiarów


Dla Polski przewidywana mediana spadku dochodów wynosi 9,8 proc., przekazał PIK w odpowiedzi na pytanie 300Gospodarki.

Najmocniej ucierpią jednak Azja Południowa i Afryka. Jedyne obszary, w których naukowcy nie prognozują strat to te położone na wysokich szerokościach geograficznych, w których zmniejszenie zmienności temperatury przyniesie korzyści.

Przewiduje się, że kraje najmniej odpowiedzialne za zmiany klimatu poniosą straty w dochodach o 60 proc. większe niż kraje o wyższych dochodach i 40 proc. większe niż kraje o wyższej emisji. Kraje te dysponują również najmniejszymi zasobami, aby dostosować się do skutków zmian klimatu – komentuje współautor badania Anders Levermann.

Biliony dolarów strat rocznie

Łączne straty wynikające z przewidywanego spadku dochodów będą sześciokrotnie wyższe niż koszty łagodzenia skutków globalnego ocieplenia potrzebne do ograniczenia go do dwóch stopni Celsjusza. Porównanie tych wartości pokazuje poniższa grafika.

Z modelu wypracowanego przez naukowców wynika też, że jeśli świat zredukuje emisje na tyle, by ograniczyć ocieplenie do 2°C w 2050, spadek dochodów ustabilizuje się po 2050. Jeśli nie, będzie narastał.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Badacze z PIK oszacowali, że w skali świata straty mogą wynieść 38 bilionów dolarów rocznie. W 2050 roku prawdopodobny przedział to 19-59 bilionów dolarów. Będą one wynikać głównie z rosnących temperatur, ale także ze zmian w opadach i zmienności temperatury. Uwzględnienie innych ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak burze lub pożary, może jeszcze bardziej podnieść ich wartość, zaznaczono.

Polecamy także: