{"vars":{{"pageTitle":"Jak reformować Ukrainę? Próba odpowiedzi w kolejnym Raporcie Fundacji Sterna","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy"],"pageAttributes":["fundacja-im-abrahama-jakuba-sterna","fundacja-im-abrahama-sterna","piotr-arak","raport","ukraina","wojna-na-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":339160}} }
300Gospodarka.pl

Jak reformować Ukrainę? Próba odpowiedzi w kolejnym Raporcie Fundacji Sterna

Próbę odpowiedzi na pytanie „Jak reformować Ukrainę w czasie wojny?” podjął Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w analizie przygotowanej na zaproszenie Fundacji im. Abrahama Sterna. To drugi po raporcie autorstwa Stefana Kawalca pt. „Ukraińskie scenariusze gospodarcze i ich konsekwencje dla Polski”, tego rodzaju dokument, przygotowany przez Fundację Sterna. Oba tworzą uzupełniające spojrzenia na perspektywy Ukrainy i zachodniej pomocy dla niej.

Zarówno Piotr Arak, jak i Stefan Kawalec nie mają wątpliwości, że z punktu widzenia Ukrainy i Zachodu najbardziej pożądanym scenariuszem militarno-politycznym jest scenariusz zwycięstwa Ukrainy, w którym Ukraina odzyskuje wszystkie tereny utracone od 24 lutego 2022 r., a najgorszy i najbardziej niebezpieczny jest scenariusz utraty suwerenności przez Ukrainę. Autorzy zgadzają się również, że Zachód powinien dostarczać Ukrainie skuteczne uzbrojenie i zacieśniać sankcje na Rosję, tak aby koszty kontynuacji wojny dla Rosji były jak największe.

I tak jak Stefan Kawalec przestrzegał, przed bardzo prawdopodobnym scenariuszem przedłużającej się bezterminowo wojny, która może całkowicie zrujnować kraj i spowodować, że dzisiejszy proeuropejski i pronatowski entuzjazm Ukraińców stopniowo zmieni się w rozgoryczenie i frustrację, tak podobnie uważa Piotr Arak – zarówno zawarcie układu pokojowego wieńczącego zwycięstwo Ukrainy, jak osiągnięcie trwałego rozejmu z zachowaniem suwerenności Ukrainy jest w dającej się przewidzieć przyszłości mało prawdopodobne.

Przede wszystkim należy za wszelką cenę utrzymywać potencjał gospodarczy Ukrainy. Wojna może ciągnąć się przez wiele lat, dlatego aby zapobiec głębokiej dewastacji kraju, nie można czekać z jej odbudową cywilną i trzeba ją zacząć już dziś – mówi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, autor analizy „Jak reformować Ukrainę w czasie wojny”. – Scenariusz pozostawionej samej sobie Ukrainy do zmagania się nie tylko z agresorem, ale i ubóstwem, dostępnością żywności i bezrobociem, skłania, by myśleć, jak rozpocząć proces odbudowy jeszcze w trakcie wojny pozycyjnej, a potem prowadzić do realizacji celów strategicznych: członkostwa w OECD, akcesji do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA) lub do samej Unii Europejskiej, ale podkreślając, że to długotrwały proces.

W swoim raporcie autor podejmuje próbę odpowiedzi na fundamentalne w tym momencie konfliktu pytania – m.in.: co trzeba zrobić teraz, kiedy jeszcze trwają walki? Jak rozpocząć odbudowę? Czy należy różnicować regionalnie pomoc? Jaka struktura instytucjonalna jest potrzebna, aby zapewnić zaangażowanie państw spoza UE, a zwłaszcza USA? Jak wykorzystać zamrożone aktywa oligarchów i banku centralnego? Jaka powinna być rola Komisji, EBOiR, EBI, państw członkowskich, G7 w strukturze sterującej? Jak powinny zapadać decyzje o wykorzystaniu środków na odbudowę Ukrainy? W końcu – jakie kamienie milowe powinna mieć Ukraina w swojej ścieżce rozwoju, uwzględniając możliwość jej członkostwa w OECD, w Europejskim Obszarze Gospodarczym lub EFTA oraz w Unii Europejskiej?

Dziś Ukraina potrzebuje nie tylko wsparcia w postaci pomocy humanitarnej ale także w realnych działaniach na rzecz jej gospodarki. Oczywiście, to się już dzieje na poziomie międzynarodowym, co potwierdza się choćby w uzgodnieniach podczas lipcowej Międzynarodowej Konferencji Odbudowy Ukrainy w Lugano w Szwajcarii – mówi Michał Kamiński, Prezes Zarządu Fundacji im. Abrahama Sterna. – Jeśli poprzez nasze analizy i scenariusze, które przygotowujemy z cenionymi ekspertami gospodarczymi, będziemy mogli dołożyć swoją “cegiełkę” i mieć choćby mały wkład w odbudowę Ukrainy, to czemu tego nie robić. Z kolei David Liebers, Wiceszef Fundacji Sterna dodaje: – Nie możemy sobie pozwolić – my jako wspólnota – aby pozostawić Ukrainą samą sobie i nie wspierać jej w odbudowie gospodarki, nawet mimo trwania działań wojennych. Tym bardziej, że zapał społeczny i energia do pomocy humanitarnej z czasem może opaść. Przyszłość Ukrainy to więcej niż przyszłość Polski i Europy.

Analiza „Jak reformować Ukrainę w czasie wojny?” autorstwa Piotr Araka, opracowana w trzech wersjach językowych – angielskiej, ukraińskiej i polskiej, dostępna jest na stronie internetowej Fundacji im. Abrahama Sterna: https://fundacjasterna.pl/przyszlosc-ukrainy/.


O Autorze

Piotr Arak – ekonomista, dyrektor i współtwórca Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wcześniej pracował w firmie doradczej Deloitte, centrum analitycznym Polityka Insight, Programie Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Absolwent polityki społecznej, studiów podyplomowych z metod statystycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów MBA w Szkole Głównej Handlowej i na Université du Québec à Montréal. Alumn Stern Leadership Academy prowadzonej przez Stanford Graduate School of Business oraz fellow Leadership Academy for Poland. Jego badania koncentrują się na makroekonomii, polityce fiskalnej, zrównoważonym rozwoju i wskaźnikach społecznych.

O Fundacji im. Abrahama Sterna

Założona w 2019 r. fundacja zajmująca się między innymi wspólnym dziedzictwem i współpracą między Polską, a Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Jednym z projektów Fundacji jest Stern Leadership Academy – program executive education realizowany wspólnie fundacją Empiria i Wiedza, we współpracy i w oparciu o zespół wykładowców Uniwersytetu Stanford.

Po rozpoczęciu 24 lutego 2022 r. otwartej agresji Rosji na Ukrainę, Fundacja im. Abrahama Sterna rozszerzyła swoją działalność o projekty wspierające Ukrainę. Fundacja udzieliła pomocy osobom z Ukrainy kwaterując je w 11 mieszkaniach w różnych miastach na terenie Polski, a także pokrywając niektóre niezbędne zakupy i wydatki. Ponadto Fundacja przekazała sprzęt do centrów recepcyjnych dla uchodźców oraz na Ukrainę.