{"vars":{{"pageTitle":"Zwiastun recesji w USA. Pierwszy spadek cen nieruchomości od 2012 roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy","news"],"pageAttributes":["ceny-domow","ceny-mieszkan","los-angeles","main","najnowsze","nowy-jork","polski-instytut-ekonomiczny","recesja","rynek-nieruchomosci","stany-zjednoczone"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"8 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":365404}} }
300Gospodarka.pl

Zwiastun recesji w USA. Pierwszy spadek cen nieruchomości od 2012 roku

Ceny nieruchomości w USA zaczęły spadać w lipcu. Indeks Case-Shiller zmalał o 0,44 proc. – mierzy on ceny domów w 20 największych amerykańskich metropoliach. To pierwszy spadek cen od 2012 roku, pomijając jednorazowe wahnięcie w marcu 2020 bezpośrednio po wybuchu pandemii.

Niższe ceny to skutek osłabienia popytu i zaciskania polityki pieniężnej. Historycznie spadek cen nieruchomości następował w okresach spowolnienia gospodarczego lub recesji.

W kolejnych miesiącach ceny będą nadal spadać. Pośrednik na rynku nieruchomości Redfin wskazuje, że przeciętne ceny spadły w sierpniu o kolejne 1,4 proc.

Łącznie ceny mieszkań kupowanych w największych amerykańskich metropoliach są o 7-9 proc. niższe od szczytu w maju. Wyjątkiem jest Nowy Jork, w którym ceny zmalały zaledwie o 1,7 proc.

Baza Redfin uwzględnia zarówno spadek ceny 1 m2, jak i niższy metraż sprzedawanych mieszkań, dlatego spadki są większe niż w indeksie Case-Shiller.

W Polsce spadki cen będą mniejsze

Biuro Informacji Kredytowej wskazuje, że liczba udzielanych kredytów hipotecznych zmalała we wrześniu o prawie 70 proc. względem ubiegłego roku.

Schłodzenie krajowego rynku wywoła spadek cen mieszkań, choć jego skala będzie jednak mniejsza niż w USA. OECD wskazuje, że przez ostatnie lata nieruchomości w USA drożały dużo szybciej niż w Polsce. Od 2015 r. ceny nieruchomości w USA podrożały o 36 proc. szybciej niż wzrastały dochody Amerykanów.

W Polsce ten wzrost był 4-krotnie słabszy i wyniósł zaledwie 9 proc. Oznacza to, że obecnie ceny mieszkań w USA mają znacznie większy potencjał do spadków niż w naszym kraju.

Popyt na nieruchomości spada, na rynku kredytów zapaść. A mieszkania i tak drożeją