{"vars":{{"pageTitle":"Największy brytyjski bank HSBC pod ostrzałem inwestorów za finansowanie węgla. Wyjaśniamy, o co chodzi","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","explainer"],"pageAttributes":["banki","dywestycje","esg","finansowanie-paliw-kopalnych","fundusze-inwestycyjne","hsbc","neutralnosc-klimatyczna","paliwa-kopalne","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"12 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":74583}} }
300Gospodarka.pl

Największy brytyjski bank HSBC pod ostrzałem inwestorów za finansowanie węgla. Wyjaśniamy, o co chodzi

Bank HSBC otrzymał od swoich inwestorów i akcjonariuszy wniosek o podjęcie konkretnych działań na rzecz klimatu, w tym zredukowanie aktywów związanych z paliwami kopalnymi w swoim portfelu inwestycyjnym. Wyjaśniamy, dlaczego to ważne.

Co się wydarzyło?

Grupa 15 inwestorów instytucjonalnych (których łączna wartość majątków przekracza 2,4 biliony dolarów) oraz ponad 100 indywidualnych akcjonariuszy złożyło wniosek do banku HSBC, jednej z największych instytucji bankowych i finansowych na świecie, w sprawie jego wpływu na zmiany klimatu.

Zdaniem akcjonariuszy skala inwestycji banku w paliwa kopalne w ostatnich kilku latach była zbyt duża. Według nich podważa to wiarygodność deklaracji HSBC o osiągnięciu neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 roku.

We wniosku zawarte jest wezwanie, aby HSBC stopniowo redukował aktywa związane z paliwami kopalnymi w swoim portfelu w czasie zgodnym ze wskazaniami Porozumienia Paryskiego.

Akcjonariusze wzywają też HSBC do opublikowania strategii i celów redukcyjnych.

Kim są inwestorzy, którzy podpisali się we wniosku?

Lista inwestorów obejmuje m. in. takie firmy, jak Amundi, jedno z największych towarzystwo funduszy inwestycyjnych na świecie; AkademikerPension, fundusz emerytalny dla duńskich nauczycieli i wykładowców akademickich; Man Group, największy na świecie fundusz hedgingowy – czyli taki, który wykorzystuje najbardziej wyrafinowane strategie inwestycyjne.

Oprócz wyżej wspomnianych pod wnioskiem podpisało się także wiele funduszy emerytalnych sektora publicznego z Wielkiej Brytanii oraz 117 indywidualnych akcjonariuszy.

Ile bank HSBC inwestuje w paliwa kopalne i jaki to ma wpływ na zmiany klimatu?

W październiku 2020 roku HSBC zadeklarowało, że osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jednak ShareAction, organizacja działająca na rzecz odpowiedzialnego inwestowania i inicjator stworzenia wniosku, zwraca uwagę, że deklaracja jest niepełna.

Nie ma w niej na przykład konkretnych zobowiązań w sprawie zmniejszenia finansowania paliw kopalnych.

Tymczasem, jak wynika z informacji międzynarodowej organizacji Rainforest Action Network, bank HSBC to drugi w Europie największy inwestor w paliwa kopalne. Pierwszym jest brytyjski Barclays Bank.

W ciągu czterech lat dd czasów podpisania Porozumienia paryskiego do 2019 roku HSBC wpompował w czarną energię ponad 86 miliardów dolarów.

Przy tym wsparcie banku dla węgla było ponad trzykrotnie wyższe w roku 2019 niż w 2016. W samym 2020 roku bank zainwestował 1,8 miliarda dolarów w paliwa kopalne.

Co może dać uchwała inwestorów?

Po pierwsze, konkretne deklaracje dotyczące dywestycji ze strony HSBC. Po drugie, to jasny sygnał dla całego sektora finansowego na temat oczekiwań inwestorów i społeczeństwa w zakresie działań proklimatycznych. I może zwiększyć jego pozytywny wpływ na otoczenie.

“Ta uchwała pokazuje jasno, że ambicje osiągnięcia zeroemisyjności przez główne instytucje finansowe wspierające paliwa kopalne nie są po prostu wiarygodne, jeśli nie zawierają planów odchodzenia od inwestowania w ten przemysł” – napisała na twitterze Jeanne Martin, senior campaign manager w ShareAction.


Czytaj więcej na ten temat: Divest, defund, desponsor – 3 narzędzia finansowe, które sprzyjają dekarbonizacji gospodarki


Presja inwestorów i aktywistów przynosi realne skutki, zwiększając zaangażowanie banków i funduszy na rzecz walki ze zmianami klimatu.

Na przykład w 2020 roku amerykański bank JP Morgan ogłosił, że osiągnie neutralność klimatyczną, a Morgan Stanley i pięć innych amerykańskich banków zadeklarowały, że nie będą wydobywać kopalin na Alasce.

Dzięki wywieranej na świat finansowy presji, wspomniany Barclays był też pierwszym brytyjskim bankiem, który określił cel zeroemisyjności do 2050 roku.

Bank Unicredit zadeklarował, że zlikwiduje aktywa związane z węglem w swoim portfelu do 2028 roku. Znaczące i konkretne działania tego rodzaju podjęły też ostatnio banki BNP Paribas, Credit Agricole oraz RBS – wskazują akcjonariusze w liście do HSBC.

W Polsce niektóre banki także zaczęły skłądać podobne deklaracje. Na przykład PKO BP, największy bank w Polsce, deklaruje brak nowych zaangażowań inwestycyjnych w przypadku sektora wydobywczego węgla kamiennego i brunatnego.

Przyjęta w lutym 2020 polityka PKO BP wyklucza także finansowaniach nowych kopalni węgla kamiennego i brunatnego, takich jak Złoczew czy Ościsłowo. Zakłada stopniową redukcję zaangażowania w branże wysokoemisyjne.

Więcej o tym, jak PKO BP podchodzi do finansowania brudnej energii przeczytasz tutaj.

Dlaczego to ważne?

Na końcu to właśnie społeczeństwo i inwestorzy odczują najbardziej skutki zmian klimatu. Mają więc prawo oczekiwać skutecznych działań banków inwestycyjnych, by zmiany te powstrzymać – uważa ShareAction.

Sektor finansowy ma do odegrania bardzo ważną rolę w procesie odwrotu od paliw kopalnych. W końcu bez jego wsparcia finansowego, powstawanie nowych kopalni węgla lub wydobycie kopalin w Arktyce czy innych zakątkach świata nie byłoby możliwe.

Dlatego globalne instytucje finansowe, takie jak HSBC, swoją działalnością wpłyną na sukces lub porażkę globalnej walki z kryzysem klimatycznym.

Czy zielona strategia PGE ma sens? Raport IEEFA stwierdza jasno: strategia na rok 2030 jest przestarzała