{"vars":{{"pageTitle":"Srebro najdroższe od 8 lat, a powodem (znowu) zakupy ze strony rynkowych "leszczy"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["explainer","news"],"pageAttributes":["inwestowanie","main","metale-przemyslowe","spekulacja","srebro"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"1 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":88094}} }
300Gospodarka.pl

Srebro najdroższe od 8 lat, a powodem (znowu) zakupy ze strony rynkowych „leszczy”

Srebro drożeje w poniedziałek o prawie 12 proc., do okolic 30 dolarów za uncję, czyli najwyższego poziomu od ośmiu lat. Wyjaśniamy, skąd tak nagły skok wartości tego metalu.

O co chodzi?

Srebro tylko na przestrzeni ostatnich pięciu dni podrożało o blisko 18 proc., a od minionego czwartku na rynku srebra trwa prawdziwe szaleństwo kupowania.

Eksperci wskazują, że wszystko za sprawą informacji o tym, że na rynku srebra ma miejsce akcja analogiczna do tej, jaka miała miejsce w przypadku akcji amerykańskiej spółki Gamestop.

Oznacza to, że inwestorzy indywidualni działają w porozumieniu ze sobą i windują notowania surowca poprzez masowe zakupy srebra zarówno w postaci fizycznej, jak i w formie instrumentów finansowych. W gwarze inwestycyjnej zjawisko to nazywa się „wyleszczaniem rekinów przez płotki”.

Jak widać tzw. „leszcze” zamierzają dokonać na rynku srebra kontry wobec funduszy obstawiających spadki cen metalu, które będą zmuszone do pokrycia strat wynikających z gry na spadki.

Więcej o tym i przełożeniu podobnej sytuacji rynkowej także na akcje CD Projektu pisaliśmy w zeszłym tygodniu TUTAJ.

Do jakich poziomów może dotrzeć cena uncji srebra?

Dorota Sierakowska z DM BOŚ wskazuje, że o ile jeszcze w czwartek rano notowania srebra oscylowały w okolicach 25 dolarów za uncję, to obecnie zbliżają się one do bariery 30 dolarów za uncję.

Dzięki wzrostowi o prawie 20 proc. w ciągu niecałych trzech sesji notowania srebra przebiły już poziom od sierpnia 2020 roku i są najwyższe od ośmiu lat. Co stanie się dalej?

„Poziom 30 dolarów za uncję to ważny psychologiczny poziom oporu, który zatrzymał rajd cen srebra właśnie na początku sierpnia poprzedniego roku. Zważywszy na dynamikę zwyżek cen srebra w ostatnich dniach, dzisiaj również ta bariera może wywołać chęć realizacji zysków przez wielu inwestorów, a co za tym idzie, większy opór sprzedających. Niemniej, w obliczu panującej ostatnio podwyższonej zmienności, żadnego scenariusza wykluczać nie można” – prognozuje ekspertka.

Co to oznacza dla największego polskiego wydobywcy srebra?

KGHM jest jednym z największych producentów srebra metalicznego na świecie. Firma rocznie wytwarza około 1200 ton tego cennego metalu.

Akcje koncernu drożeją w poniedziałek o prawie 4 proc., a analitycy wskazują, że dopóki sytuacja na rynku srebra będzie obfitowała w tak dynamiczne wzrosty, akcje KGHM-u również będą na tym korzystać.

Czytaj także:

Co to jest wyleszczanie rekinów przez płotki i jak na tym dziś korzysta CD Projekt