{"vars":{{"pageTitle":"Bezrobocie w strefie euro w kwietniu wzrosło do 7,3%, mniej od oczekiwań","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["bank-millenium","bezrobocie","pmi","polska","popyt","recesja","strefa-euro","wskazniki"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"3 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":56175}} }
300Gospodarka.pl

Bezrobocie w strefie euro w kwietniu wzrosło do 7,3%, mniej od oczekiwań

Stopa bezrobocia w strefie euro w kwietniu wzrosła do 7,3 proc., wobec 7,1 proc. w marcu – wynika z danych Eurostatu. Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 8,2 proc.

Eksperci wskazują, że rosnące bezrobocie w strefie euro może – poprzez zmniejszenie popytu z zagranicy – ograniczać skalę odbicia koniunktury w Polsce.

„Sytuacja na tamtejszym rynku pracy pogarsza się silniej niż w Polsce, ze względu na ostrzejszy przebieg pandemii COVID-19. Mniejszy popyt z zagranicy będzie ograniczał skalę odbicia koniunktury w Polsce” – uważają ekonomiści Banku Millennium.

Jak wynika z danych GUS, w Polsce stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,8 proc. wobec 5,4 proc. w marcu.

W środę o godz. 10.00 firma badawcza Markit Economics opublikowała wartość indeks PMI, określającego koniunkturę w sektorze usług strefy euro. Wskaźnik wyniósł w maju 30,5 pkt. wobec zaledwie 12 pkt. w kwietniu.

Wstępnie szacowano wartość wskaźnika na 28,7 pkt., wobec czego odczyt jest lepszy od oczekiwań. Należy jednak pamiętać, że wartość PMI dopiero powyżej 50 pkt. oznacza rozwój sektora.

Czytaj także:

Praca zdalna w trakcie kwarantanny nie zmniejszyła produktywności firm. „Czeka nas rewolucja na miarę wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy”