{"vars":{{"pageTitle":"BGK: Ułatwienia dla firm starających się o dotację technologiczną","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["bgk","firma","mfipr","przedsiebiorcy","tarcza-antykryzysowa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":55996}} }
300Gospodarka.pl

BGK: Ułatwienia dla firm starających się o dotację technologiczną

Nabór wniosków o premię technologiczną dla firm od 1 czerwca odbędzie się na korzystniejszych zasadach. Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił premię technologiczną. To dotacja, która spłaca do 70 proc. kredytu technologicznego zaciągniętego przez firmę w banku komercyjnym.

Innowacyjni przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie do 30 grudnia 2020 r. O kredyt na innowacje technologiczne z unijnego Programu Inteligentny Rozwój mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które mają zdolność kredytową oraz planują wdrożyć w swojej firmie innowacyjny projekt.

“Liczymy, że innowacje wprowadzone najpierw na poziomie firmy, w przyszłości zaprocentują nowatorskimi rozwiązaniami na szerszą skalę” – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.


Czytaj również: Banki w epidemii: koronawirus wymusza technologiczne eksperymenty- wywiad z Adamem Marciniakiem, wiceprezesem PKO BP


Celem tej zmiany jest zachęcenie przedsiębiorców, by w dobie kryzysu nie rezygnowali z innowacyjnych inwestycji. Zmiany ułatwią dostęp do wsparcia większej liczbie firm. Obejmie na przykład te, które dotychczas nie spełniały np. warunku innowacyjności w skali kraju.

“Funduszowy pakiet antywirusowy to szereg rozwiązań, których celem jest zminimalizowanie wpływu pandemii koronawirusa na polską gospodarkę. Pakiet jest ciągle uzupełniany i aktualizowany, by maksymalnie pomóc polskim przedsiębiorcom. Zmiany w kredycie na innowacje technologiczne pomogą firmom nie tylko przetrwać trudny czas, ale i w dłuższej perspektywie przyniosą rozwój innowacji. To przykład kompleksowego myślenia o polskich przedsiębiorcach i polskiej gospodarce” – powiedziała Anna Gembicka, wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, odpowiadająca za POIR.

Najważniejsze nowości

1. Innowacyjność w skali przedsiębiorstwa, a nie w skali kraju. Do tej pory technologia, za którą BGK wpłacał premię technologiczną, musiała prowadzić do wytworzenia zupełnie nowych lub znacznie ulepszonych produktów lub usług w skali Polski. Dziś ten wymóg już nie obowiązuje – wystarczy, by były to nowatorskie rozwiązania dla danego przedsiębiorstwa. Warunkiem jest wdrożenie przez firmę innowacyjnej technologii, którą przedsiębiorca kupi lub którą sam wcześniej opracował w toku prac badawczo-rozwojowych (B+R).

2. Zniesienie limitu 6 mln zł premii technologicznej. To szczególne ułatwienie dla firm, które planują duże przedsięwzięcie, w którym przykładowo 70 proc. kosztów projektu to w praktyce kwota zdecydowanie większa niż 6 mln zł. Dla nich oznacza to większą kwotę wsparcia w nowym naborze.

3. Więcej kosztów do sfinansowania. Od teraz premia technologiczna sfinansuje więcej wydatków przedsiębiorcy. Teraz może on zapłacić z premii także koszty związane z uzyskiwaniem, walidacją i obroną patentów i innych wartości niematerialnych i prawnych. Ponadto z premii będzie można zrefundować wydatki budowlane także na przebudowę i adaptację budynków oraz koszty transportu maszyn, urządzeń i innych środków trwałych.

Zmiany w kredycie na innowacje technologiczne z unijnego Programu Inteligentny Rozwój są częścią funduszowego pakietu antywirusowego i tarczy antykryzysowej, przygotowanej przez rząd Mateusza Morawieckiego.


Czytaj: BGK wprowadza ułatwienia dla firm starających się o „dotację technologiczną”;