{"vars":{{"pageTitle":"mBank: zmiana klimatu będzie miała daleko idące konsekwencje dla gospodarek i polityki pieniężnej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["mbank"],"pagePostAuthor":"Marcin Zakrzewski","pagePostDate":"27 czerwca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":11989}} }
300Gospodarka.pl

mBank: zmiana klimatu będzie miała daleko idące konsekwencje dla gospodarek i polityki pieniężnej

Przyzwyczajajmy się, że zmiana klimatu będzie miała daleko idące konsekwencje dla gospodarek i polityki pieniężnej (mnóstwo wypowiedzi członków Fed dotyka tego tematu już w tym momencie). Więcej szoków podażowych i popytowych, zmian strukturalnych… – komentuje mBank Reaserch.

Komentarz nawiązuje do analizy, przygotowanej przez Puls Biznesu, w której stwierdzono, że na podstawie dotychczasowych doświadczeń i prognoz można dojść do wniosku, że fale upałów są i będą w naszym kraju coraz częstsze, a ich skutki odczuwać będzie większość przedsiębiorców.

Wysokie temperatury mogą również wywołać pożary skutkujące utratą majątku albo awarie maszyn i urządzeń, spowodowane ich przegrzaniem. Ponadto przedsiębiorcy zajmujący się wytwarzaniem produktów szybko zbywalnych, wrażliwych na wyższe temperatury, muszą liczyć się z możliwością strat dotyczących towaru.

„Radykalnie wysokie temperatury negatywnie wpływają w zasadzie na wszystkie przedsiębiorstwa. Podstawowym problemem jest istotny spadek wydajności pracowników. Dodatkowo rosną koszty utrzymania pomieszczeń biurowych, w szczególności prądu wykorzystywanego przez klimatyzatory oraz lodówki” — dodał sekretarz departamentu prawa i legislacji w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Jakub Bińkowski.