{"vars":{{"pageTitle":"Morawiecki: Polskę stać na zrównoważony rozwój po pandemii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["mateusz-morawiecki","nowy-lad","pfizer","premier","srodki-ue","szczepionki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":81595}} }
300Gospodarka.pl

Morawiecki: Polskę stać na zrównoważony rozwój po pandemii

2021 rok będzie skupiony na odbudowie gospodarki po pandemii – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

“Dziś przystępujemy do konsultacji i do inwestowania potężnych środków unijnych. Środki, które wynegocjowaliśmy w Brukseli w ostatnich kilku miesiącach, to nie tylko historycznie największe środki, które nam przysługują, ale to także środki ekstra, ponad to, co było do tej pory rozdystrybuowane” – powiedział premier.

Dodał, że wszystkie kraje będą mierzyć się z zupełnie nowym wyzwaniem jakim jest odbudowa gospodarki po pandemii.

“Zdajemy sobie sprawę, w jak trudnych warunkach toczy się nasze życie, także gospodarcze. Dlatego fundusze unijne przeznaczymy na odbudowę. Chcemy, by ruszyły przetargi oraz jak najwięcej zleceń inwestycyjnych, by przywrócić siły witalne gospodarce polskiej” – dodał premier.

“Dziś przedstawiamy umowę partnerstwa. Obejmuje ona 76 mld euro na lata 2021-2027, czyli ponad 350 mld zł – historyczne środki, które są tylko częścią z całej wielkiej puli przysługującej Polsce, bo jest to ok. 770 mld zł” – powiedział podczas konferencji prasowej premier.

Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument, w którym Polska i UE umawiają się, jak zainwestować fundusze unijne. Dotyczy to polityki spójności oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Umowa Partnerstwa trafi do konsultacji społecznych – dokument będzie można znaleźć na stronach https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl i https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony.

Od 19 stycznia do 16 lutego w każdym województwie odbędą się spotkania konsultacyjne online. Zgłaszanie uwag możliwe będzie do 22 lutego.

Polskę stać na zrównoważony rozwój

Jak wyjaśnił premier, środki będą uruchomione po konsultacji ze społeczeństwem polskim oraz unijnymi instytucjami. Zostaną przeznaczone w większym niż dotychczas stopniu na badania i rozwój. Premier dodał też, że Polska jest gotowa, by jej wzrost gospodarczy “był nie tylko szybki, ale cechował się zrównoważonym rozwojem”.

Premier poinformował również, że do wspomnianych środków z UE na odbudowę po pandemii rząd doda “60 proc. środków budżetu krajowego”.

“W Nowym Ładzie chcemy rozpocząć szereg projektów inwestycyjnych i rozwojowych w gminach, finansowanych głównie ze środków krajowych. Główne obszary inwestycji to przede wszystkim infrastruktura, innowacje, ochrona środowiska, ochrona służby zdrowia. Uwzględniamy w podziale środków poziom zamożności regionów, badania i rozwój, które są możliwe tam do wykonania” – powiedział Mateusz Morawiecki.

„Z całą mocą chcę podkreślić, że nie podoba się mi ani innym premierom UE to, że firma Pfizer zdecydowała się zmniejszyć w najbliższych dniach, mam nadzieję że bardzo krótkich dniach, liczbę dostępnych dawek dla obywateli UE” – zauważył premier.

Morawiecki: tarcza finansowa 2.0 pomoże przedsiębiorcom