{"vars":{{"pageTitle":"Niepokojący wzrost zakażeń koronawirusem wśród młodzieży w Szwecji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pagePostAuthor":"Martyna Trykozko","pagePostDate":"6 sierpnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":59803}} }
300Gospodarka.pl

Niepokojący wzrost zakażeń koronawirusem wśród młodzieży w Szwecji

W Szwecji w tym tygodniu odnotowano wzrost zakażeń koronawirusem wśród młodych ludzi. Może to zapowiadać odwrócenie pozytywnego trendu – malejącej liczby nowych zakażeń SARS-CoV-2, pacjentów w szpitalach oraz zgonów na Covid-19.

Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej główny epidemiolog kraju Anders Tegnell, osoby w wieku 20-29 lat odpowiadają za 40 proc. wszystkich nowych przypadków. „To bardzo niepokojący sygnał, gdyż młodzi ludzie mogą później rozprzestrzenić koronawirusa na słabsze grupy” – dodał.

Tegnell pytany o przyczynę tego wzrostu, odparł, że wymaga to analizy. „Jedno jest pewne, mamy lato, porę roku, która sprzyja spotkaniom” – powiedział.

Według danych Urząd Zdrowia Publicznego w Szwecji w ciągu ostatniej doby potwierdzono 427 nowych zakażeń SARS-CoV-2, a łączny bilans to obecnie 81 967. Od środy liczba zgonów zwiększyła się o sześć osób do 5766. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 41 pacjentów, a w szpitalach 237 chorych na Covid-19.

W opinii Tegnella „w przeciwieństwie do innych krajów Europy ogólnie sytuacja epidemiologiczna w Szwecji rozwija się w dobrym kierunku”. „Najważniejsze, że służba zdrowia może trochę odetchnąć, jest coraz mniej zgonów i prawie nie ma nowych przypadków zakażeń w domach opieki” – podkreślił.

Urząd Zdrowia Publicznego utrzymuje wciąż zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Do końca roku przedłużono zalecenie o pracy zdalnej z domu. Mimo dyskusji wśród ekspertów Szwecja pozostaje jednym z niewielu krajów, gdzie nie ma nakazu ani rekomendacji noszenia maseczek ochronnych.

Szwedzka gospodarka kurczy się o niemal 9 proc. mimo braku lockdownu. To jednak wciąż lepszy wynik niż w innych państwach Zachodu