{"vars":{{"pageTitle":"Panele słoneczne, pompy ciepła, odzyskiwanie wody i więcej stojaków rowerowych. PKP wdraża ekologiczne rozwiązania na dworcach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","live"],"pageAttributes":["efektywnosc-energetyczna","ekologia","elektromobilnosc","fotowoltaika","inwestycja","kolej","odnawialne-zrodla-energii","pkp","pompy-ciepla"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"11 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72968}} }
300Gospodarka.pl

Panele słoneczne, pompy ciepła, odzyskiwanie wody i więcej stojaków rowerowych. PKP wdraża ekologiczne rozwiązania na dworcach

Polskie Koleje Państwowe wdrażają przyjazne środowisku rozwiązania na dworcach. Wśród nich są panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz systemy wykorzystujące odzysk wody deszczowej i jej retencję.

Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 ma stanowić przełom we wdrażaniu rozwiązań proekologicznych dla PKP.

„Największy z programów modernizacji dworców w historii PKP S.A., wart prawie 2 mld złotych, to również inwestycje w ekologię” -mówi informacja prasowa PKP.

W jego ramach zostanie wybudowanych od podstaw prawie 40 dworców kolejowych w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Stosowane tam rozwiązania oraz unowocześnienia istniejących, czasem zabytkowych budynków, mają także ekologiczny wymiar.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem mają być panele fotowoltaiczne. Łącznie zostaną one zainstalowane na 25 proc. dworców budowanych i modernizowanych w ramach tego programu. Szacuje się, że wytworzą one 377 495 kWh „zielonej energii” w ciągu roku.

„To mniej więcej dziesięć razy tyle, ile zużywa rocznie dworzec kolejowy w Mławie” – informuje PKP.


Czytaj również: Budowa kolejki linowej w Solinie coraz bliżej: gmina podpisała umowę z PKL


W celu ograniczenia strat energii PKP wprowadza także inwestycje w efektywność energetyczną swoich budynków. W przebudowywanych i nowo budowanych dworcach standardem jest również wykonywanie oświetlenia w technologii LED. Ograniczy to zużycie energii elektrycznej.

Również dzięki nowym inwestycjom ok. 30 proc. dworców będą ogrzewać pompy ciepła. W ponad 50 lokalizacjach zaplanowano także inny sposób gospodarowania wodami deszczowymi niż odprowadzanie ich do sieci kanalizacji deszczowej. Na 32 dworcach zaplanowano retencjonowanie wody, natomiast w 29 obiektach będzie ona odzyskiwana np. do spłukiwania toalet oraz podlewania terenów zielonych.

PKP prowadzi też projekty wspierające rozwój elektromobilności. Wśród nich jest projekt budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych ecoMOTO. To także car-sharing w ramach programu PKP Mobility, który wystartował latem tego roku w Trójmieście.

PKP S.A. zachęca również do korzystania z rowerów przy dojeździe do dworców kolejowych. Dlatego rozbudowuje i zwiększa dostępność stojaków i wiat rowerowych. Obecnie ich liczba przy dworcach w całej Polsce to przeszło 3200 sztuk.

OECD sprawdziła, jak ludzie spędzają czas. Gdzie najdłużej się pracuje i ile czasu poświęcamy na jedzenie?