{"vars":{{"pageTitle":"Paweł Borys: Już 43 mld trafiły z PFR do firm. Spodziewamy się ostatniej zgody KE na tarczę dla dużych firm na dniach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["komisja-europejska","pawel-borys","polski-fundusz-rozwoju","pomoc-publiczna","tarcza-finansowa-dla-firm"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"3 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":56176}} }
300Gospodarka.pl

Paweł Borys: Już 43 mld trafiły z PFR do firm. Spodziewamy się ostatniej zgody KE na tarczę dla dużych firm na dniach

43 mld złotych trafiły już do firm w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak na razie na programie skorzystało 230 tys. firm zatrudniających 2,2 mln pracownikow – powiedział w środę prezes PFR Paweł Borys podczas dyskusji okrągłego stołu która poprzedza wydarzenie impact re:action.

Jak dodał Borys, Polska „straciła” 6 tygodni na rozmowy z Komisją Europejską nt. pomocy dla dużych firm.

„Szczęśliwie mamy już 2 z 3 zgód od KE na program dla dużych przedsiębiorstw, w najbliższych dniach spodziewamy się ostatniej zgody” – powiedział Borys.  

„Mamy w tej chwili 600 dużych firm w kolejce [czekających na pomoc].  Komisja Europejska zaostrzyła niektóre kryteria ubiegania się o nią, chociaż my próbujemy podejść elastycznie” – zauważył prezes PFR.

Wiele krajów Europy popełnia błąd

Według prezsa PFRu Polska ma obecnie system pomocy publicznej, który co do skali jest największy w tej chwili w Unii Europejskiej.

Jak dodał, uważa on, że wiele krajów europejskich popełnia teraz błąd jeżeli chodzi o radzenie sobie z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa.

„Wiele krajów popełnia błąd w odniesieniu do sektora przedsiębiorstw, bo odpowiada głównie systemami gwarancyjnymi i pożyczkami na ten kryzys, który jest ostatecznie kryzysem zadłużenia, a nie rozwiąże się kryzysu zadłużenia zwiększając to zadłużenie. Tai kryzys musi być rozwiązany na poziomie przedsiębiorstw jakimiś formami bezzwrotnej pomocy” – powiedział Borys.

Jak dodał, wg niego subwencje, które w dużej części mogą być bezzwrotne, nie są tylko „leczeniem objawów”, ale to jest realne leczenie problemów.

Czytaj też: Komisja Europejska zatwierdziła kolejną część polskiej „tarczy”: to 7,5 mld zł na pożyczki dla dużych firm