{"vars":{{"pageTitle":"PGE Baltica zleciła prace nad przyłączeniem przyszłych morskich farm wiatrowych na Bałtyku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","live","news"],"pageAttributes":["baltyk","emisje-co2","morskie-farmy-wiatrowe","offshore","pge","pge-baltica","polska","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":71420}} }
300Gospodarka.pl

PGE Baltica zleciła prace nad przyłączeniem przyszłych morskich farm wiatrowych na Bałtyku

PGE Baltica realizuje kolejne działania w ramach Programu Offshore Grupy PGE. Obecnie trwają prace nad studium wykonalności przyłączeń Morskich Farm Wiatrowych Baltica-2 oraz Baltica-3, za które odpowiada firma ILF Consulting Engineers Polska.

Program Offshore Grupy PGE zakłada budowę trzech morskich farm wiatrowych – Baltica-1, Baltica-2 i Baltica-3. Może ona przynieść Polsce korzyści w wymiarach: ekonomicznym, środowiskowym i społecznym.

Do zadań ILF Consulting Engineers Polska – na zlecenie Grupy Kapitałowej PGE – będzie należało m.in. opracowanie optymalnych rozwiązań pod względem technicznym, ekonomicznym, prawnym, środowiskowym i planistycznym dla całego układu wyprowadzenia mocy.

Do obowiązków firmy należy również m.in. wykonanie projektów budowlanych oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę przyłącza Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica-3.

Farmy wiatrowe na Bałtyku i ich znaczenie

W naszym kraju nie ma jeszcze ani jednej turbiny na morzu, jednak planowany jest rozwój tej technologii.

Do 2030 roku Polityka Energetyczna Polski zakłada budowę farm wiatrowych na Bałtyku o mocy około 6 GW, a do 2040 roku 8-11 GW. Energia z wiatru może odpowiadać nawet za 20 proc. produkcji energii elektrycznej w kraju. To impuls inwestycyjny o wartości ponad 130 miliardów złotych.


Czytaj także: Know-how od morza do morza: odwiedziliśmy farmę wiatrową, której kopia powstanie na Bałtyku


PGE planuje budowę Elektrowni Wiatrowych Baltica-2 i Baltica-3 (o łącznej mocy około 2,5 GW) do 2030 roku. W strategii jest też powstanie Elektrowni Wiatrowej Baltica-1 (około 0,9 GW) oraz realizację kolejnych projektów o mocy ok. 3,1 GW do 2040 roku.

Konieczność redukcji emisji CO2 wymusza na gospodarkach przeprowadzenie transformacji energetycznej.  Priorytetem w podejmowanych przez Polskę działaniach stają się zeroemisyjne lub niskoemisyjne źródła wytwórcze, opierające się na energii z wiatru, wody, słońca czy biomasy.

Wśród technologii OZE przechodzących najbardziej dynamiczny rozwój są farmy wiatrowe na morzu. Dzięki stabilniejszym niż na lądzie warunkom wietrznym wytwarzają energię elektryczną w sposób bardziej efektywny (współczynnik wykorzystania mocy niekiedy przekracza 50 proc.).

ILF Consulting Engineers Polska jest jedną z wiodących inżynierskich firm projektowo-doradczych, która świadczy kompleksowe usługi w obszarach: energetyka i ochrona klimatu, woda i środowisko, transport i konstrukcje, ropa, gaz i przemysł.Ma w swoim portfolio ponad 300 projektów z różnych branż w Europie, obu Amerykach, Afryce oraz Azji. Klientami firmy są inwestorzy krajowi i zagraniczni.

Polska krainą wolną od jednorożców. Pod względem tworzenia miliardowych startupów przegrywamy z Rumunią i Litwą