{"vars":{{"pageTitle":"Piotr Gliński ponownie wicepremierem i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["mateusz-morawiecki","ministerstwo-kultury-i-dziedzictwa-narodowego","mkidn","piotr-glinski","rada-ministrow"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 listopada 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":28773}} }
300Gospodarka.pl

Piotr Gliński ponownie wicepremierem i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego

Piotr Gliński dalej będzie wicepremierem i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Urodził się 20 kwietnia 1954 r. w Warszawie.

Profesor socjologii i magister ekonomii, wykładowca akademicki, w latach 2005 – 2011 przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Piotr Gliński studiował w Instytucie Nauk Ekonomicznych oraz w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1978 r. uzyskał tytuł magistra w zakresie ekonomii. Odbył studia doktoranckie w Zakładzie Badań nad Stylami Życia Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

W 1984 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Habilitował się również w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w 1997 r. W 2008 r. otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Od końca lat 70. do chwili obecnej związany z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN. W latach 1997 -2005 kierował Zakładem Społeczeństwa Obywatelskiego.

Profesor zwyczajny, kierownik Katedry Socjologii Struktur Społecznych Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, w którym pracuje od 1998 r.

Od lat 80. aktywny w pracach organizacji pozarządowych. Był m.in. współzałożycielem i wieloletnim prezesem Społecznego Instytutu Ekologicznego, współorganizował Ogólnopolskie Zjazdy Ruchu Ekologicznego. Był współzałożycielem i wieloletnim członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia KLON/JAWOR oraz współzałożycielem i wieloletnim członkiem komisji rewizyjnej oraz członkiem Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

W roku 2011 odznaczony został przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego  Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wielokrotnie przebywał na stażach zagranicznych, w tym w Uniwersytecie Stanforda na stypendium Fundacji Forda, prowadził wykłady na uczelniach europejskich. W latach 70. i 80. działacz opozycji demokratycznej i NSZZ „Solidarność” (m.in. w Komisji Interwencji i Mediacji Regionu „Mazowsze”). W roku 1997 startował do Sejmu z listy Unii Wolności w ramach Wyborczej  Koalicji Liderów Ekologicznych. W latach  1998 – 2000 członek UW.

Od 2010 roku współpracuje z Prawem i Sprawiedliwością. 15 lutego 2014 r. został Przewodniczącym Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości, gdzie prowadził pogłębione prace studyjne zespołu ekspertów nad nowym programem tej partii. Był inicjatorem i organizatorem Konwencji Programowej Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy „Myśląc Polska”. Obecnie profesor Piotr Gliński sprawuje mandat posła na Sejm VIII kadencji.

>>> Czytaj też: Znamy skład nowej Rady Ministrów